wtorek, 12 marca 2019

42. Miłość w cieniu wielkiej wojny - Bogna Ziembicka

Dziewiętnastowieczna Europa płonie. Marsylia wypowiada posłuszeństwo rewolucyjnemu rządowi, na południu Francji wybucha krwawa wojna domowa. Doktor Gaston Laval traci podczas walk całą rodzinę. Uwięziony i skazany na gilotynę, cudem unika śmierci, potem ucieka przed prześladowcami, zaciągając się do wojska. Pewnego dnia do wojskowego szpitala, którym kieruje Laval, przybywa kobieta, przywożąc rannego polskiego żołnierza. Gaston jest zaintrygowany piękną nieznajomą, Muriel de Voss, która wydaje mu się zupełnie inna od spotkanych dotąd kobiet. Lekarz zakochuje się w kobiecie, której historia intryguje go i przejmuje do głębi. Okazuje się, że Muriel jest Polką, pochodzącą spod Krakowa. Dziewczyna, niegdyś przysposabiana do życia w klasztorze, uciekła w nieudane małżeństwo. Marzy o zostaniu lekarką. Zaskakuje Lavala swoją wiedzą dotyczącą anatomii, chirurgii i leków. Uczucie, które ich łączy, jest coraz silniejsze, niestety rozdzielają ich wojenne losy. Lekarz wyrusza za ukochaną przez Pireneje do Hiszpanii, nie bacząc na śmiertelne niebezpieczeństwo. Czy będzie dane im się spotkać? Czy Muriel ma szansę na studiowanie ukochanej medycyny? Czy miłość zatriumfuje w czasach wojennego szaleństwa? Epicka, pełna rozmachu powieść o miłości i podążaniu za własnymi marzeniami, rozgrywająca się w realiach bogato odmalowanej epoki napoleońskiej.
 
Format: e-book
Wydawnictwo: Filia 
 
Bogna Ziembicka pisze pięknie. Każda z jej książek, którą przeczytałam była znakomita, każda była inna i każda na długo pozostała w mojej pamięci. Są oryginalne, napisane bogatym językiem i poruszające zarówno wyobraźnię, jak i serce czytelnika.

Akcja najnowszej powieści pani Ziembickiej przenosi nas do dziewiętnastowiecznej Europy. We Francji trwa rewolucja, Polacy za granicą walczą o swój kraj. W powieści spotykamy zarówno Napoleona Bonaparte, jak i Tadeusza Kościuszkę. Podczas tej zawieruchy poznajemy losy Jegle Haniszewskiej vel Muriel de Voss i Gastona Lavela. Ich ścieżki splatają się w trudnych czasach…

Jegle była młoda dziewczyną, kiedy podczas bytności w Paryżu, uciekła z arystokratą de Vossem i wyszła za niego za mąż. Ojciec inaczej zaplanował dla niej przyszłość i zupełnie odciął się od córki. Młoda kobieta straciła męża i teściową, musiała uciekać z domu i skryć się w chatce w górach. Stara Gabriela, która ją przygarnęła nauczyła ją wszystkiego o ziołach i naturalnych metodach leczenia. Podczas walk pod Saragossą spotkała lekarza wojskowego Gastona Levala i pod jego okiem pomagała w szpitalu wojskowymi. Gaston, który stracił cała rodzinę, pokochał piękną nieznajomą i poprosił ją o rękę. Kobieta opowiada mu swoją historię, opowiada o rodzinnym Koborowie w Polsce i przyjmuje jego propozycję. Uczucie, które ich połączy okaże się bardzo silne, ale czy silniejsze niż wojna, która ich rozdziela? Jak potoczą się losy lekarza i kobiety zakochanej w medycynie?

Powieść Bogny Ziembickiej „Miłość w cieniu wielkiej wojny” jest wzruszająca i poruszająca serca czytelników. Miłość na tle rozruchów i przemian związanych z Wielką Rewolucją i rozruchami wojennymi jest opowiedziana niezwykle barwnym językiem, który doskonale oddaje aktualna sytuację i tło wydarzeń historycznych. Autorka bardzo głęboko zbadała temat i dlatego jej powieść jest niezwykle prawdziwa i wiarygodna, a przy tym nietuzinkowa. Brutalna wojna i piękne uczucie tak mocno kontrastują na kartach tej powieści. Mnie losy pary bohaterów porwały i pozostawiły w stanie niedosytu i oczekiwania. Bardzo jestem ciekawa, co zaserwuje nam w kolejnym tomie opowieści o losach Muriel i Gastona. Polecam gorąco!

Książka dostępna jest w formacie e-book na Legimi.pl

2 komentarze:

  1. Zapisuję na listę i mam nadzieję, że w miarę szybko uda mi się przeczytać ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czuję, że ta książka zapadnie głęboko w moje serce. 😊

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...