środa, 23 kwietnia 2014

Dziedzictwo - Kirsten Tranter

Historia trojga przyjaciół z czasów studiów, Julii, Ralpha i Ingrid, których wiążą skomplikowane relacje uczuciowe. Ingrid, kuzynka Ralpha, dziedziczy pokaźny majątek i wyjeżdża do Europy. Poznaje tam znacznie starszego marszanda, Gila Greya, którego obdarza uczuciem i poślubia. Państwo Grey zamieszkują w Nowym Jorku, gdzie mąż Ingrid jest cenioną postacią w świecie sztuki, a jego córka odnoszącą sukcesy malarką. Ingrid rozpoczyna studia w Columbia University i poświęca się badaniu starożytnych tekstów. Rankiem 11 września 2001 roku udaje się na umówione spotkanie w World Trade Center i znika na zawsze. Na poszukiwanie przyjaciółki wyrusza Julia, zmagająca się z ambiwalentnymi uczuciami w stosunku do Ingrid. Niespodziewanie, Julia zostaje wciągnięta w niebezpieczną sieć sekretów, a to, że Ingrid zginęła w zamachu nie wydaje się już takie oczywiste…

Okładka: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 448

„Dziedzictwo” to bardzo specyficzna książka, połączenie powieści obyczajowej z thrillerem. Autorka najpierw zaskakuje nas w prologu, po czym bardzo długo wprowadza i zaznajamia z bohaterami, nim przejdzie do drugiej, właściwej części. Trochę to wprowadzenie, moim zdaniem, jest przydługie, ale sama powieść jest naprawdę bardzo dobra, klimatyczna i intrygująca.

Poznajemy narratorkę opowieści, Julię Alpers, jej przyjaciela, Ralpha i jego piękną kuzynkę Ingrid. Ich znajomość i przyjaźń sięga czasów studenckich, a łączące ich więzy są bardzo skomplikowane. Julia kocha się skrycie w Ralphie, ten natomiast jest zapatrzony w swoją kuzynkę, kobiety przyjaźnią się, a może bardziej kolegują, bo ich związek nie jest bardzo bliski. Kiedy umiera ojciec Ralpha, zarówno syn, jak i jego kuzynka, zostają bardzo bogatymi ludźmi, dzięki spadkowi po nim. Ingrid wyrusza do Europy, jest podekscytowana i zafascynowana planowaną podróżą. Poznaje tam znacznie starszego od siebie marszanda, Gila Greya, w którym się zakochuje. Po jakimś czasie pobierają się i zamieszkują w Nowym Jorku, z córką Gila, Fleur, nastoletnią artystką. Dziewczyna maluje i wystawia, z pomocą ojca, swoje obrazy. Ingrid zapisuje się na Uniwersytet Columbia i studiuje starożytne teksty. Czy jej małżeństwo jest udane? Chyba niespecjalnie…. ale takie udają, stwarzając pozory szczęśliwych. 
Kiedy 11 września 2001 roku następuje atak terrorystyczny na World Trade Center, Ingrid nie wraca do domu….. Zaniepokojona wiadomościami usłyszanymi w mediach, Julia wydzwania do niej. Nie ma odzewu. Okazuje się, że Ingrid miała umówione spotkanie w okolicy WTC. Czyżby zginęła? Julia, na prośbę Ralpha, wyrusza na poszukiwanie koleżanki. Rozmawia z jej rodziną i przyjaciółmi, rusza jej śladami, stara się poznać Ingrid. Jakie skutki przyniesie jej prywatne śledztwo? Przeczytajcie!

„Dziedzictwo” to mocna pozycja, fascynująca i wciągająca. Sieć intryg oplata czytelnika jak kokon – a gdzie jest prawda? Tego musicie dowiedzieć się sami – nie będę spolerować, aby nie zepsuć wam przyjemności tej lektury. Finał jest zaskakujący, tyle mogę zdradzić :)
Autorka bardzo głęboko wnika w umysły swoich bohaterów, rysując ich postacie grubą i wyrazistą kreską. Akcja początkowo płynie bardzo spokojnie, żeby nie rzec powoli, aby w drugiej części nabrać tempa. Specyficzne i zawiłe związki uczuciowe łączące bohaterów są niezwykle barwnie ukazane. Powieść jest ciekawie napisana, a napięcie stopniowo wzrasta. Czytelnika otacza specyficzny klimat, pełen niedopowiedzenia, gdzie miłość, zazdrość i przyjaźń splatają się nierozerwalnie.
Mnie się podobała! Przeczytałam ją z dużą przyjemnością i zaciekawieniem – polecam!

"Dziedzictwo" możecie kupić w księgarni Fabryka

2 komentarze:

  1. Lubię takie połączenia gatunków literackich. I jak fabuła początkowo wydaje mi się bardzo typowa, to motyw ataku terrorystycznego z pewnością tworzy książkę niepowtarzalną.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię wyraziste postaci i hybrydy gatunkowe :) Rozejrzę się za tym tytułem :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...