wtorek, 1 kwietnia 2014

Polowanie - Andrew Fukuda

JESTEŚ ŁOWCĄ ALBO ZDOBYCZĄ.
Nie wolno się pocić. Nie wolno się śmiać. Nie wolno ściągać na siebie uwagi. I przede wszystkim, cokolwiek się robi, nie wolno zakochać się w jednym z nich. Gene różni się od swoich rówieśników. Nie potrafi biegać szybko jak błyskawica, słońce mu nie szkodzi, nie dręczy go również żądza krwi. Gene jest człowiekiem i zna zasady. Trzeba ukrywać prawdę. To jedyny sposób, żeby zachować życie w świecie nocy – świecie, gdzie ludzie stanowią przysmak i poluje się na nich dla krwi.

Okładka: miękka
Ilość stron: 356
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Premiera: 28 marca 2014 

Nie spodziewałam się kolejnej książki o wampirach, a tutaj proszę – „Polowanie”. Jedno trzeba przyznać, to oryginalna powieść, bliżej jej do „Igrzysk śmierci” niż znanych mi wampirzych serii.

Intrygująca i wartka akcja sprawiła, że książkę pochłonęłam w błyskawicznym tempie – okazała się sympatyczną lekturą, może nie powalającą, ale całkiem niezłą. Wampiry i ludzie, czyli heperzy, pokazani zostali z zupełnie innej perspektywy. Na pewno zaskakującej. Zawsze to ludzie polowali na wampiry, a tutaj jest zupełnie odwrotnie.

Głównym bohaterem powieści jest Gene, nastolatek wychowujący się wśród wampirów. Chłopak pilnie strzeże swojej tajemnicy i cale życie ukrywa swą prawdziwą tożsamość. Jest bowiem heperem, czyli człowiekiem. W społeczeństwie, w którym wychował się i dorastał, heperzy stanowią mniejszość, wyizolowaną i stanowiącą dla wampirów zwierzynę i pożywienie. Gene robi wszystko, aby ukryć swe prawdziwe cechy – nie wolno mu śmiać się, czy płakać, okazywać emocji czy pocić, bo może się zdradzić, ponadto nosi sztuczne kły. Odetchnąć może w czasie dnia, kiedy wampiry odpoczywają za zamkniętymi okiennicami i drzwiami. Jemu słońce nie szkodzi, więc może pospacerować i odetchnąć.
Kamuflaż, jak dotychczas, sprawdza się znakomicie. Niestety, zostają ogłoszone Wielkie Łowy, a pech chce, że Gene zostaje wybrany jako jeden z Łowców. Zostaje przewieziony do specjalnego ośrodka szkoleniowego z garstką innych osób, w tym ze szkolną koleżanką Ashley June. Jest nieprzygotowany, nie ma ani golarki, ani wody, ani dezodorantu maskującego ludzki zapach. Musi przetrwać wśród wampirów i nie zdradzić się. Niedaleko ośrodka, znajduje się okryta kopułą osada heperów – cel Łowców. Wampiry są żądne krwi i ciała swych zdobyczy, wygra ten, który zje najwięcej heperów.
Czy Gene’owi uda się przetrwać Łowy? Jakie losy czekają go wśród wampirów? Przeczytajcie – czeka was pasjonująca opowieść.

Andrew Fukuda stworzył bardzo oryginalną wizję świata ludzi i wampirów, zupełnie inną niż propagowana dotychczas w literaturze. Pozycja zwierzyny i łowcy została odwrócona, to ludzie stanowią mniejszość, a wampiry rządzą światem. Zawsze znajdą się wyjątki i dlatego opowieść jest tak ciekawa. Historia opowiedziana jest barwnym i oddziałującym na wyobraźnię językiem. Autor intryguje i zwodzi czytelnika, a akcja mknie jak burza. Czytelnik, mimowolnie, zaczyna kibicować Gene’owi i wspierać go w działaniach przeciwko wampirom. Jak to się stało, że populacja ludzka została tak zmarginalizowana, a wampiry objęły w posiadanie świat? Tego, niestety, Autor nie wyjaśnia, a szkoda, bo powieść byłaby pełniejsza. Ciekawy natomiast jest proces jakby „rozpływania się” ciała wampirów na słońcu, dotychczas czytałam o płonięciu. 

Generalnie, „Polowanie” to nowe spojrzenie na świat wampirów, świeże i intrygujące. Podczas lektury – nuda wam na pewno nie grozi. Ja przeczytałam z przyjemnością, siedząc na tarasie na słonku (wampiry wtedy nie straszne!) - polecam :)"POLOWANIE" możecie zakupić w promocyjnej cenie w księgarni Fabryka
5 komentarzy:

 1. Czytałam już jedną pochlebną opinię o tym tytule - chętnie się za nim rozejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydane przez fabrykę, a to już o czymś świadczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna pochlebna recenzja.. Coraz bardziej mnie kusi ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś nowego w świecie pełnym wampirów to niespotykane ostatnio zjawisko, więc chętnie zapoznam się z tą powieścią, kiedy tylko trafi się ku temu okazja :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zarówno książka jak i sam pomysł na nią, naprawdę fajne. Szkoda tylko, że autor poskąpił nam wiedzy, albo chociaż mglistych wyjaśnień na temat najważniejszych zagadnień :D Mam nadzieję, że w kolejnym tomie wyjaśni się coś więcej :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...