sobota, 12 kwietnia 2014

Szczęśliwi ludzie czytają książki i piją kawę - Agnès Martin-Lugand

Mąż i córeczka Diane zginęli w wypadku samochodowym. Gdyby nie pozwoliła im wtedy wyjść z domu na krótką przejażdżkę, wszystko wyglądałoby inaczej. Teraz jest sama i jej całe życie sprowadza się do bezsensownego, kurczowego trzymania się pamięci o jej bliskich. Kiedy postanawia wyjechać do małego miasteczka w Irlandii, które zawsze chciał odwiedzić jej mąż, ma nadzieję, że tam wszyscy zostawią ją w spokoju. Nie przypuszczała, że zaangażowani sąsiedzi, nastrojowy klimat miasteczka i pewien gburowaty nieznajomy pomogą jej odnaleźć utraconą radość życia

Okładka: miękka
Ilość stron: 288
Wydawnictwo: Wielka Litera

Tytuł tej książki był tak optymistyczny, że zabrałam ją na urlop. Opinie zbiera różne, ale nie jest zła. Na pewno nie jest oryginalna i na pewno jest dość przewidywalna, ale poza tym jest ciepła i wzruszająca. Doskonała, lekka lektura - u mnie na urlopie się sprawdziła :) Choć w przeciwieństwie do tytułu, początek ma przygnębiający.

"Szczęśliwi ludzie czytają książki i piją kawę" to napis, który widnieje na drzwiach pewnej kawiarenki literackiej, której właścicielka jest Diane. Kiedyś oddawała się temu miejsca całą sobą, ale ostatnimi czasy nawet tam nie zagląda. Kawiarenkę prowadzi jej przyjaciel.
Diane schowała się w skorupie swego mieszkania i nie chce nigdzie wychodzić, ani z nikim sie spotykać, od śmierci męża i córeczki. To miał być radosny wyjazd na urlop i gdyby nie zgodziła się na ich krótką przejażdżkę, pewnie tak by było. Niestety, zginęli oboje w wypadku samochodowym, a Diane została sama, załamana i zrozpaczona. Rodzina i przyjaciele próbują wyciagnąć ją i zmusić do normalnego życia - bez efektów. Jednak pewnego dnia, po dlugiej rozmowie z przyjacielem-gejem, postanawia spełnić marzenie męża i odwiedzić Irlandię. Wybiera miejsce na mapie i wyrusza w drogę.
Co ją tam spotka? Czy jej życie znowu nabierze barw?

Książka Agnes Martin-Lugand zdobyła wielką popularność we Francji, a autorka wydała ją na własny koszt jako e-booka. Ta romantyczna historia porusza ludzi, choć, jak już pisałam, jest przewidywalna. Jest jednak  również bardzo wzruszająca. To połączenie powieści obyczajowej i romansu, wielu nazwałoby ją "babskim czytadłem" - nie uważam tego za coś złego. To na pewno powieść dla wielbicielek romansów i książek o miłości, ale także dla czytelnikow spragnionych wzruszeń i emocji. 
Książkę możecie kupić w księgarni Platon24

5 komentarzy:

 1. Książkę mam i długo wahałam się czy ją czytać. W blogosferze znalazłam skrajnie różne recenzje tej książki :/ Chyba najlepiej zrobię, jak sama przekonam się o jej wadach i zaletach :)
  PIękne zdjęcie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, zgodzę się z powyższą opinią, książka zachwyca okładką:). I pewnie, gdybym miała się właśnie nią sugerować, już dawno bym miała ten tytuł na swojej półce. Ale dość niepochlebne opinie zrobiły pewne spustoszenie w mojej głowie. Cieszę się z Twojej pozytywnej recenzji, miła odmiana:)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja się nie zgadzam z tytułem, nie piję kawy, a jestem szczęśliwa ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytuł zachęcający do czytania ;) Książka ma ładną okładkę, ale nie przepadam za romansami, więc raczej po nią nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy ten tytuł ;D Nie słyszałam wcześniej o niej :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...