piątek, 25 kwietnia 2014

Szepty lasu - Charles Frazier

Szepty lasu to pełna napięcia i niepokoju historia o miłości, rozgrywająca się w niewielkim miasteczku w Appalachach w latach sześćdziesiątych XX wieku. Na odludziu, w skromnej chacie na skraju lasu Luce opiekuje się cierpiącymi na mutyzm bliźniętami swojej zamordowanej siostry. W życiu tej silnej, niepokornej, ale od lat samotnej i spragnionej bliskości kobiety pojawia się niejaki Stubblefield, który zaczyna zabiegać o jej względy. Tymczasem rodzącemu się uczuciu oraz bliźniętom zagraża nieobliczalny mężczyzna z przeszłości. Szepty lasu to wciągająca, nastrojowa, pięknie napisana opowieść. Charles Frazier po raz kolejny udowadnia, że jest pisarzem najwyższej próby

Okładka: miękka
Ilość stron: 296
Wydawnictwo: Black Publishing
Cykl: Kaszmirowa Seria

Kaszmirowa seria podbiła moje serce i już stanowi markę, sama w sobie. Każda kolejna książka jest doskonała i niezwykle klimatyczna. Mam nadzieję, że kolejne powieści mnie nie rozczarują. 

Akcja powieści ”Szepty lasu” rozgrywa się w Appalachach, w latach sześćdziesiątych XX wieku, w lesie na odludziu. W starej chacie mieszka tam, w oddaleniu od ludzi, Luce. Sama wybrała taki styl życia i bardzo jej odpowiadał. Porządek w nim zaburzyło przybycie dwójki dzieci, bliźniaków zmarłej siostry. Lily została brutalnie zamordowana na oczach dzieci przez swego drugiego męża, Buda. Dzieci, opóźnione w rozwoju i przerażone, trafiły pod opiekę nieznanej ciotki. Dolores i Frank praktycznie cały czas milczą, są agresywni i pobudzeni. Fascynuje ich ogień i dręczą zwierzęta domowe, co przeraża Luce. Ich wzajemne kontakty nie należą do bliskich, a opiekunka ma kłopoty z dotarciem do swoich siostrzeńców, choć się stara. 
Pewnego dnia, w życiu Luce i dzieci, pojawia się spadkobierca domu, w którym mieszkają, młody Stubblefield. Ich życie zmienia się, mężczyzna zabiega o uczucie Luce, ale nie zapomina też o dzieciach. Nagle wraca koszmar z przeszłości – Bud podąża śladami dzieci i znajduje dom Luce. Chce odzyskać swoje pieniądze, które Lily ukryła przed nim. Czy koszmar kiedykolwiek się skończy? Jak potoczy się dalsze życie tej połatanej rodziny?

Charles Frazier bawi się słowami i jak wirtuoz układa z nich niezwykłą opowieść, barwną, ale i przerażającą. Powieść ma swoisty klimat grozy, niedopowiedzenia. Mimo, że akcja nie mknie jak burza, nie można się od niej oderwać. Przemawia do wyobraźni czytelnika, zmusza do refleksji i przemyśleń. Zachowanie dzieci w połączeniu z odludziem, na którym mieszkają, robi niesamowite wrażenie – zimne, ciemne, straszliwe. Autor pokazuje jak strach, ból i przeszłość zmieniły nieodwracalnie życie dzieci, jak zmieniły je w dzikusy. To ich forma odreagowania i ukrycia się przed nieznanym. Luce ma nie lada orzech do zgryzienia, aby do nich trafić, a próbuje wielu sposobów. Reakcje dzieci są nieprzewidywalne….



„Szepty lasu” to klimatyczna opowieść, pełna tajemnic i koszmarów z przeszłości. Na pewno bardzo charakterystyczna i pozostająca w pamięci na długo.




Black Publishing




Książkę "Szepty lasu" możecie kupić w księgarni Platon24



5 komentarzy:

 1. Nie potrafię oderwać wzroku od tej mrocznej okładki. Przyznam, że kupiłabym tę powieść, choćby właśnie ze względu na jej klimatyczną i straszną okładkę.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odkad ta ksiazka zaczela pojawiac sie na blogach wiem, ze ja kiedys przeczytam. Fraziera czytalam "Zimna gore", ktora bardzo, bardzo mi sie podobala. W domu mam jeszcze zachomikowane "Trzynascie ksiezycow tego autora i tez oczekuje dobrego poziomu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z Kaszmirowej Serii znam jedynie "Suchą sierpniową trawę", ale mam ochotę na więcej książek z owej serii. "Szepty lasu" znajdują się na mojej liście. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam prawie wszystkie książki z Kaszmirowej serii :) Ale żadna jeszcze nie przeczytana. NIe wiem od której zacząć :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...