sobota, 19 marca 2016

Wyjątkowy rok - Thomas Montasser

Mała księgarnia i tajemnicza książka, która wszystko zmienia. Wyznanie miłości do literatury, do pięknych książek. Powieść o potędze rozmaitych historii i o ich uroku. I dowód na to, że świat fantazji wciąż jest w nas. Gdy Valerie wchodzi do nieco staroświeckiej księgarni swojej zaginionej bez śladu ciotki, zamierza jak najszybciej zaprowadzić porządek w tym chaosie i zlikwidować sklepik. Ale nie docenia potęgi książek i magii małej księgarni z samowarem. Ta bowiem każdego dnia czymś ją zaskakuje. Otwiera przed nią nowe światy. Pewnego dnia Valerie natyka się na dziwną książkę, nie do końca napisaną, którą uznaje za wybrakowaną. Ale w księgarni pojawia się klient, który już od dawna szuka właśnie tej książki...

Okładka: miękka
Ilość stron: 152
Wydawnictwo: Świat Książki

Książki otaczają mnie wszędzie, w księgarniach i antykwariatach bywam, oglądam, wącham i dotykam książki, uwielbiam czytać, a wokół mnie jest wiele osób, które tę pasję podzielają. Dlatego książka Thomasa Montassera od razu zwróciła moją uwagę - a jest naprawdę magiczna!

Autor przenosi nas do maleńkiej, niezwykle klimatycznej, aczkolwiek niedochodowej, księgarni ze starym samowarem, której właścicielka zniknęła bez śladu. Kobieta zostawiła swej krewnej wiadomość, z prośbą o zajęcie się jej sklepikiem. I tak oto w proguu księgarni staje Valerie, nie zamierza tutaj zostawać dłużej niż to konieczne. Kobieta chce zrobić tutaj porządek, unowocześnić to miejsce, którym nie jest zachwycona. Jest młoda i ma zupełnie inną wizję świata niż jej ciotka. Jednak magia książek wpływa również na nią. Układanie, zaglądanie do nich, podczytywanie, sprawia, że dziewczyna zaczyna nasiąkać tym miejscem jak gąbka. Pośród wielu książek, natyka się na tę jedną, która budzi jej zaskoczenie i zdziwienie. Książka jest bowiem jakby niedokończona.... Valerie uznaje ją za wybrakowaną i odkłada. W księgarni pojawia się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, klient, który poszukuje właśnie tej książki. Księgarnia odmieniła Valerie już nieodwracalnie, wystarczył jeden rok....

"Wyjątkowy rok" to powieść niesamowicie klimatyczna, która przenosi nas w świat książek, pachnących kurzem, których okładek dotyka się z czułością, a wnętrza wyczytuje się z ciekawością i zachłannością. Magia książek pochłania czytelnika i porywa w swój świat. Podczas lektury tej powieści, delektowałam się każdą stroną, bez pośpiechu, z przyjemnością - wręcz czułam zapach książek i niezwykłej księgarni, tak jak wdycha się aromat dobrej herbaty.
"Wyjątkowy rok" to mała i niepozorna książeczka o wielkim wnętrzu, to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników książek. Jest przepiękna i dlatego pozostał mi tylko niedosyt.... było za krótko :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...