niedziela, 21 sierpnia 2016

Epidemia - Suzanne Young

W świecie przed Programem…
Część 01 bestsellerowej serii New York Timesa, spinająca całość niczym klamra. A gdyby ktoś wymazał z Twojej pamięci wszystkie wspomnienia i potraktował Cię jak pionka w prowadzonej przez siebie grze? Od kiedy sięga pamięcią, Quinlan pomagała obcym rodzinom pogodzić się ze śmiercią ich dzieci. Jako sobowtór na pewien czas wcielała się w rolę zmarłych nastolatków, dając rodzinie czas na pożegnanie się z ukochanym dzieckiem. Zadanie nie było łatwe, ale Quinn była w tym naprawdę dobra. Nie wiedziała jednak, że sobowtórem jest także we własnym domu… Jak odnaleźć się w gąszczu kłamstw i fałszywych przyjaciół? Czy w takiej sytuacji można jeszcze komukolwiek zaufać? Żeby odkryć swoją tożsamość, Quinn musi zmierzyć się z najtrudniejszą prawdą, że niczym zwierzątko doświadczalne brała udział w eksperymencie, który miał powstrzymać falę samobójstw. Dziewczyna nie chce być jednak lekiem na toczącą świat chorobę. Czy uda jej się znaleźć odpowiedzi, gdy epidemia zatacza coraz szersze kręgi, wydział żałoby depcze jej po piętach, a ona sama może polegać tylko na sobie?

Okładka: miękka
Ilość stron:   414
Wydawnictwo: Feeria Young
Cykl:  Program tom 0,5

Program to cykl dla młodzieży, który przykuł moją uwagę i wiernie śledzę kolejne jego tomy. Moją uwagę przyciągają znakomicie zaprojektowane okładki, które tworzą jedną, spójną, intrygującą całość. Bardzo fajna i bardzo oryginalna seria, która ma rzesze fanów.

Jakbyście się czuli, gdyby ktoś cyklicznie wymazywał wam wspomnienia? Brak punktów odniesienia, brak wiedzy o przeszłości, znajomych - niby życie, ale cóż to za życie? Przerażająca perspektywa.... A jak czuje się osoba, która pracuje jako sobowtór, kiedy okazuje się, że sama jest sobowtórem? Psychika szaleje, brak poczucia bezpieczeństwa i brak punktu zaczepienia - kim jestem tak naprawdę? Takie dylematy przeżywa Quinlan McKee, nastolatka, która zrywa z zawodem sobowtóra, kiedy okazuje się, że sama nim jest. Oszukiwana przez całe życie... Kim jest naprawdę?

Quin nie poddaje się, postanawia odnaleźć informacje o swej przeszłości i poukładać ją na nowo. Nie jest to proste, na plecach czuje oddech wydziału żałoby, który depcze jej po piętach, chcąc odnaleźć i wymazać jej pamięć... po raz kolejny. Dziewczyna nie może ufać już nikomu, przyjaciele okazują się wrogami, a wrogowie raczej nie stają się przyjaciółmi.
Postanawia odszukać doktora Artura Pritcharda i wydostać od niego informacje o swej prawdziwej tożsamości. Niebezpieczeństwa czyhają z każdej strony, ale Quin się nie poddaje. Nie ma już nic do stracenia....

"Program" to bardzo oryginalny i znakomicie napisany cykl dla młodzieży. Świetnie się go czyta, a Quinlan zdobywa sympatię czytelnika swoją postawą i zachowaniem. Na uwagę zasługują tutaj znakomicie wykreowane postacie bohaterów, bardzo różnorodne i bardzo niejednoznaczne. Nic tutaj nie jest czarne ani białe, jest mnóstwo odcieni szarości, a przyjaciele często okazują się wrogami. Jak żyć nie wiedząc, kim się jest, nie mając domu ani bliskich - przerażająca wizja. Jednak główna bohaterka uparcie dąży do realizacji swego celu i nie waha się przed niczym. Czy uda jej się znaleźć swoją przeszłość? Przeczytajcie!

Ja znalazłam tylko jedną wadę - kolejność wydania tomów cyklu. Pierwszy, drugi, a potem znowu cofamy się do początku. Gdybym teraz miała czytać go jeszcze raz, zrobiłabym to we właściwej chronologicznie kolejności. 

Generalnie, Program to jeden z lepszych cyklów dla młodzieży, jakie czytałam. Pięknie wydany i niesamowicie intrygujący - super pomysł na fabułę został wykorzystany w 100 %.
Przekonajcie się sami :)
2 komentarze:

  1. Tej serii nie znałam, ale wątki zaciekawiły mnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Hmm... do tej pory nie słyszałam o tej książce, ale powiem szczerze że mnie zaciekawiła ;)
    Pozdrawiam
    Moment Of Dreams ♥

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...