sobota, 2 maja 2020

58. Brzoskwinie dla księdza proboszcza - Joanne Harris

Kontynuacja bestsellerowej "Czekolady".
Vianne Rocher, znana czytelnikom bohaterka "Czekolady" i "Rubinowych czółenek", od lat mieszka z ukochanym Roux i dwiema córkami w Paryżu. Pewnego dnia otrzymuje list, którego autorką jest Armande Voizin, dawno nieżyjąca mieszkanka Lansquenet. Armande prosi w nim swą dawną przyjaciółkę o przyjazd do swego starego domu. Komu potrzebna jest pomoc Vianne? Jak ułożą się jej stosunki z tamtejszą społecznością? Jaką rolę odegra w tym wszystkim proboszcz Reynaud, który kiedyś doprowadził do wyjazdu Vianne z Lansquenet? 
Format: ebook
Ilość stron : 592
Wydawnictwo: Prószyński i Spólka 
Cykl: Czekolada tom 3

Natchnęło mnie, aby wrócić do cyklu Joanne Harris - Czekolada i tak zaczęłam czytać Brzoskwinie dla księdza proboszcza, trzeci tom tej serii. Dwa poprzednie świetnie pamiętam, ten już nie bardzo, a zdecydowanie czekam na przesyłkę z czwartym tomem, którego do tej pory nie czytałam.

Vianne Rocher i jej słynny sklepik z czekoladą, chyba znają wszyscy z książki oraz z jej ekranizacji z Juliette Binoche w roli głównej. 
Aktualnie Vianne mieszka z ukochanym Roux i córkami w Paryżu na łodzi mieszkalnej. Jednak cały czas tęskni do małego miasteczka Lansquenet i swojej chocolatterii. Kiedy dostaje list, który napisała do niej przed śmiercią jej przyjaciółka, Armande Voizin, wraz z zaproszeniem do jej domu na zbiory brzoskwiń, w zasadzie bez wahania postanawia jechać. Córki są zdecydowanie na tak, jednak Roux się opiera i finalnie zostaje na łodzi, a one we trzy wracają do przeszłości. Ich sklepik jest ruiną, został podpalony, a winą obarczono księdza Reynaud. Wcześniej Vianne nie darzyła go sympatią, zresztą z wzajemnością, jednak teraz jakby koło się odwraca i zostają przyjaciółmi, a kobieta pomaga mu odzyskać twarz i swoją parafię. Pobyt w Lansquenet sale się przedłuża, bo ciągle jest coś do zrobienia przez Vianne. Odkrywa tajemnicę swej przyjaciółki, wspiera miejscowe muzułmanki, odkrywa tajemnicę Inez i ratuje życie księdza, a wszystko w dość krótkim czasie :)
Z Vianne nie można się nudzić jest niezwykle oryginalną postacią, która wręcz jest przesiąknięta swoją czekoladą, która jest lekiem na wszystko. To ona znowu zespala społeczność tego małego miasteczka w całość i nadaje mu kolorytu.  
Joanne Harris stworzyła cudowną opowieść, niezwykle klimatyczną i pełną smaków oraz ludzkich losów. Przeczytałam z ogromną przyjemnością, delektując się każdą stroną i bardzo jestem ciekawa, co czeka Vianne w czwartym tomie Czekolady. Polecam gorąco!

Książka dostępna jest w formacie e-book na Legimi.pl

2 komentarze:

  1. Muszę szybko nadrobić pierwszą część, bo ta bardzo mnie zainteresowała. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba czytałam dawno temu, ale jakoś ta seria aż tak do mnie nie trafiła. Może kiedyś jeszcze wrócę

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...