środa, 24 sierpnia 2011

Bursztynowy rycerz - Katherine John (Catrin Collier)

Wieść o wystawieniu na aukcję Bursztynowego Rycerza - najwspanialszej ozdoby zaginionej Bursztynowej Komnaty - elektryzuje marszandów całego świata. Dla muzeum w Gdańsku chce go kupić Adam Salen, znany amerykański sponsor polskiego pochodzenia. Salen wyrusza do Kaliningradu, gdzie mieszka rzekomy posiadacz skarbu, słynny bursztynnik Krefta. Rycerzem interesuje się jednak rosyjska mafia. Giną ludzie, a Salen zaczyna być śledzony... Szybka akcja, wiele ciekawych szczegółów historycznych.

Bursztynowy rycerz to kolejna przeczytana przeze mnie książka Catrin Collier (pisana pod nazwiskiem JOHN). To Walijka, która bardzo lubi pisać o Polsce  - tym razem akcja dzieje się w Gdańsku, a głównym bohaterem jest Adam Salen, Amerykanin, dyrektor polskiej siedziby Instytutu Salena. 

Bursztynowy rycerz to połączenie literatury obyczajowej z wątkiem sensacyjnym, ciekawie napisana - jednak nie do końca mnie usatysfakcjonowała. Ogromny potencjał tematu, jakim były zrabowane podczas wojny elementy słynnej Bursztynowej Komnaty oraz Bursztynowego Rycerza, nie został wyczerpany... Przez kilka rozdziałów zastanawiałam się, że gdzieś już o tym czytałam .... i w końcu przypomniałam sobie - była to "Bursztynowa Komnata" Steve'a Berry. Świetnie napisana książka - w porównaniu z Bursztynowym Rycerzem - niebo a ziemia... Kto czytał ma porównanie !

Instytut Salena zajmuje  się kupowaniem i udostępnianiem muzeom do ekspozycji dzieł sztuki. Adam otrzymuje listowną propozycję zakupu zaginionego podczas wojny Bursztynowego rycerza wraz ze zdjęciem eksponatu. Okazuje się, że podobną propozycję dostało kilka innych muzeów... Adam rozpoczyna własne śledztwo z pomocą policji i mafii warszawskiej. Wątek poszukiwań jest ciekawy i nawet chwilami intrygujący, ale....

Jak lubię sposób pisania pani Collier - tak tym razem czuję niedosyt i nie jestem usatysfakcjonowana ujęciem tematu. Jednak nie uważam jej za stratę czasu - przeczytałam, ale nie powaliła mnie na kolana... Może ktoś inny bardziej ją doceni!

4 komentarze:

 1. To idealna pozycja dla mojego taty, on uwielbia wszystko co związane z bursztynową komnatą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podsuń mu i tą drugą pozycję Steve'a Berry - jest świetna :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za cynk. W takim razie będę omijać książkę z daleka:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie musisz omijać - może tobie się spodoba. nie jest taka zła, tylko jakby niedokończona...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...