środa, 2 listopada 2011

Niebieski ptak - Piotr Wojasz

"Niebieski ptak" to pełne pikanterii i rubasznego humoru wspomnienia cinkciarza, po mistrzowsku oddające absurdy peerelowskiej rzeczywistości lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Niepozbawiona sentymentu podróż autora w przeszłość jest przesycona gęstą atmosferą hotelowych barów, podejrzanych biznesów prowadzonych na obrzeżach prawa, szybkich romansów. Mnóstwo tu opisów miłosnych podbojów i nocnego życia w luksusowych kurortach tamtych lat, przez co powieść nawiązuje klimatem do kultowych filmów współczesnego polskiego kina, np. "Wielki Szu" czy "Sztos".
Okładka: miękka
Ilość stron: 414
Wydawnictwo: Videograf II
 
W piątek wyjęłam tą książkę ze skrzynki i przez weekend pomiędzy innymi pozycjami ją przeczytałam. To zupełnie inna książka niż ostatnio czytałam - dotyczy to zarówno tematyki, jak i formy pisania.
"Niebieski ptak" ma formę biografii i jest opowiedziana w pierwszej osobie, stanowi wielki opis-opowieść (nie ma dialogów). Jednak jest napisana z wielkim humorem, wręcz czasami szyderstwem i dobrze się ją czyta. Przybliża nam czasy peerelu, ciemny światek, układy - układziki, środowisko cinkciarzy, spekulantów i panienek. Moje dzieciństwo to właśnie czasy peerelu, kolejek i braku wszystkiego - mogłam sobie pewne sytuacje przypomnieć i porównać. Miałam niezłą zabawę czytając tą książkę.
To zdecydowanie książka dla dorosłych - niektóre sceny są opisane bardzo dobitnie....
Autorem książki i narratorem jest ówczesny "niebieski ptak" - cinkciarz i spekulant, który aktualnie odsiaduje kolejny wyrok za udział w grupie przestępczej. Głównego bohatera poznajemy na początku lat pięćdziesiątych, jako dziecko w wieku szkolnym. Poznajemy sytuację rodzinną, ówczesną sytuację i sposób życia. Po szkole bohater trafia do Marynarki Wojennej - mundur czyni cuda, więc korzysta z przyjemności życia, nawiązuje kontakty w półświatku, korzysta z "dziewczynek" i z życia. Po zakończeniu służby wojskowej zaczyna karierę jako cinkciarz, a potem spekuluje wszystkim, co się da. Jego życie to pasmo zabaw, imprez, kombinacji. To czasy układów, przekupnej milicji, nocnego życia. Trafia do aresztu i więzienia, ale i tam umie sobie poukładać życie i załatwić układy. Małżeństwo się rozpada ... to nie koniec - życie płynie dalej i otwierają się nowe możliwości...
Jeśli ktoś chce poznać drugą stronę życia w Polsce z okresu peerelu - półświatek, dostatek , wieczne imprezy - powinien przeczytać ta książkę! Daje obraz czasów komuny w Polsce - nieźle napisana, wyróżniająca się okładką. Wyróżnia się pośród natłoku wampirzych serii, romantycznych opowieści czy też kryminałów :)4 komentarze:

 1. Książkę mam i pewnie niedługo się za nią zabiorę:). Mam nadzieję, że mi się spodoba:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. pamiętam te czasy jak przez mgłę, a właściwie sam koniec, jednak jakby nie patrzeć jestem dzieckiem PRL-u i lubię czytać wszystko, co dotyczy tego okresu mego życia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. świetna książka...:-) gorąco polecam!!!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...