poniedziałek, 7 listopada 2011

Przepowiednia Szeherezady - Alia Yunis

Stara Fatima Abdullah wie dokładnie, kiedy umrze: za dziewięć dni, tysiąc pierwszego dnia od wizyty Szeherezady, pięknej i nieśmiertelnej narratorki Baśni 1001 nocy.
Tak jak Szeherezada snuła magiczne opowieści, by ocalić głowę, Fatima każdego wieczoru opowiada nieśmiertelnej historię z własnego życia, cały czas ze świadomością, że wkrótce opowie tę ostatnią. Ale przed pożegnaniem zostało jeszcze do rozwiązania kilka ważnych spraw. Fatima musi znaleźć żonę dla swego wnuka, nauczyć arabskiego prawnuczkę, pogodzić się z milczącym mężem i zadecydować, które z jej dzieci odziedziczy dom w Libanie. Krewni Fatimy budują prawdziwie misterny kalejdoskop ludzkich losów tworzą piękną mozaikę arabsko-amerykańskiego społeczeństwa na przestrzeni stu lat....
Okładka:  miękka
Ilość stron:  432
Wydawnictwo :  Wydawnictwo REMI

"Przepowiednia Szeherezady" to wbrew pozorom nie żadna baśń tylko opowieści z życia 85-letniej Arabki, Fatimy, żyjącej w Stanach Zjednoczonych. 
Fatima rozwiodła się po 80-tce ze swoim drugim mężem i przeniosła do wnuka, Amira. W pierwszą noc w domu wnuka, Fatimę odwiedziła Szeherezada, wielka arabska bajarka, i przepowiedziała jej koniec życia za 1001 nocy. Spotykały się odtąd w każdy wieczór i każdego wieczora Fatima musiała opowiedzieć jedną historię ze swojego życia. Wnuk był zmartwiony, że babcia, co wieczór głośno rozmawia sama z sobą. Opiekował się nią najlepiej jak umiał i co tydzień wysyłam do krewnych maila z informacjami o babci. Za informacje otrzymywał czeki, z których utrzymywał staruszkę. Fatima miała 9 dzieci, a na starość pozostały jej zdawkowe rozmowy przez telefon i opieka wnuka.
Po 992 nocy z Szeherezadą, wiedząc, że pozostało jej już niewiele czasu, Fatima postanawia skupić się na ożenieniu wnuka przed swoją śmiercią. Nie ma łatwego zadania, bo Amir jest gejem.... Czy uda jej się zrealizować swoje zamierzenie? Czy faktycznie przepowiednia Szeherezady się spełni? Poczytajcie!

Książka jest bardzo ciekawa - napisana w sposób lekki i dowcipny. Ukazuje życie Arabów na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Ich kulturę i sposób życia, przywiązanie do tradycji.
To piękna opowieść - byłam zaskoczona, że tak mnie wciągnęła - nim się obejrzałam już był koniec....
To inna historia niż szereg książek traktujących o porwaniu, trudach życia w państwach arabskich - to taka współczesna opowieść z 1001 nocy. 
Pięknie wydana - aż się prosi, aby ją wziąć do rąk! Zachęcam wszystkich zainteresowanych kulturą wschodu do spojrzenia na nią z innej strony - warto!


 

6 komentarzy:

 1. Brzmi ciekawie i egzotycznie, więc czemu nie:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zobaczymy ...może kiedyś...Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do momentu geja byłam zauroczona, nie jestem homofobem, ale jakoś tak w tym momencie książka straciła w moich oczach... Chociaż, kiedyś - kto wie?

  OdpowiedzUsuń
 4. Czemu nie, jak będzie okazja to na pewno po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładka szalenie mi się podoba, choćby dla niej samej zamierzałam kupić tę książkę (ale brakło mi portfela ^^'). Teraz widzę, że także treść jest ciekawa...

  OdpowiedzUsuń
 6. Pozdrawiam dziewczyny! A książka fajna :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...