sobota, 10 grudnia 2011

Brisingr. cz.3 - Christopher Paolini

Brisingr to kontynuacja bestsellerowego Eragona. Sukces nie znosi próżni. Po latach hegemonii Harry'ego Pottera literatura dziecięca ma nowy hit. Książka opiera się na znanym starszej generacji czytelników archetypie dorastania młodzieńca, jego dojrzewania, poszukiwania nauczyciela i spełnieniu wyznaczonej przez los, czasem fatum, misji. Eragon bohater Paolini'ego, młody wiejski chłopak znajduje niebieski kamień i przynosi go do domu. Ale zanim udaje mu się sprzedać go handlarzowi, z kamienia wykluwa się szafirowy smok, Saphira. Smoka próbuje ukraść zły Urgals, który brutalnie morduje wuja Eragona. Chłopcu i smoczycy w ostatniej chwili udaje się uciec. Od tej chwili Eragon poprzysięga zemstę mordercy wuja i wyrusza na wyprawę by uratować świat i stać się ostatnim legendarnym Jeźdźcem Smoków. Eragon jest związany z Saphirą magiczną mocą, psychiczną więzią, która wzmacnia ich wzajemną siłę lecz jest trochę... nieprzewidywalna. Król krainy, w której rozgrywa się akcja Alagaesii jest także Jeźdźcem, zaprzedał się jednak ciemnej mocy... W książce znajdujemy wszystko co niezbędne dla nowej generacji fantasy, wspaniałe walki, historyczne bronie, tajemniczy spisek i... kobieta elf, która pojawia się w snach Eragona. Wielkie dzieła fantasy sięgają wysoko. Tolkien, popularny Harry Potter i Matrix otworzyły drogę do innego świata, do wizji opartej o Wagnerowski obraz heroizmu i przeznaczenia. Wielkie nowoczesne dzieła fantasy korzystają z mitów, są pełne czarnoksiężników i smoków, dzięki którym oswajają czytelnikowi nieznane. Nowoczesna klasyka, książki Jorge a Luisa Borges, Neila Gaimana czy Terry Pratchetta lub choćby Stevena Eriksona kształtują nowy obraz świata, intrygujący i niezapomniany. Paolini zarówno korzysta z najlepszych wzorów wielkiej tradycyjnej fantasy ukształtowanej przez mistrza Tolkiena ale jednocześnie kształtuje nowy obraz, nową całkowicie wizję, nową jakość. Na podstawie książki nakręcono film Eragon

Okładka :  miękka
Ilość stron:   656
Wydawnictwo:     Wydawnictwo  MAG


Brisingr to trzeci tom opowieści o Eragonie i smoczycy Saphirze, których łączy niesamowita, wręcz magiczna więź psychiczna. Brisingr to bajkowa opowieść o ciemnych mocach, obfitująca w malownicze sceny walki, pełna spisków i tajemnic, dziwnych stworzeń, oraz magii.
Eragonowi i Saphirze udało się wyjść cało z bitwy z wojownikami Imperium na Płonących Równinach. Teraz muszą stawić czoło kolejnym wyzwaniom i niebezpieczeństwom. Zanurzamy się w zaczarowany świat i wędrujemy z bohaterami  po Alagaesii.  
Czy Eragon stanie na wysokości zadania i uwolni ludzi spod tyranii Galbatorixa? Jak będą wyglądały dalsze przygody naszych bohaterów? Jaki finał znajdzie uczucie Eragona i Aryi? Czy sprawdzą się przepowiednie Angeli i Solembuma?

Paolini napisał świetną fantastykę przygodową, z malowniczymi opisami i ciekawymi dialogami.
Książka napisana jest lekko i z polotem, czyta się ją z dużą przyjemnością, pobudza wyobraźnię i intryguje. Piękna okładka przyciąga wzrok i stanowi doskonałą kontynuację serii. Przemyślane i dopracowane postacie bohaterów wzbogacają opowieść, a doskonałe tło dopełnia całości.

Brisingr to dotychczas najlepsza część trylogii – najbardziej dopracowana, przemyślana i porywająca.


7 komentarzy:

 1. Czeka na półce, jeszcze nieprzeczytana. Pozostałych części nie mam, ani nie czytałam :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam dawno temu, też mi się podobał cykl. czekam, aż stanieje najnowszy tom. Na allegro;)

  Ależ Ty pochłaniasz te książki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wypadałoby kiedyś się wziąć za tę serię,mimo że jakoś specjalnie mnie do niej nie ciągnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Joasiu, ja uwielbiam czytać :) To dla mnie oderwanie od rzeczywistości i relaks. A jak coś zaczynam - to zwykle zarywam nockę i czytam aż skończę....

  OdpowiedzUsuń
 5. No to tym bardziej podziwiam - Brisingra czytałam i mam na półce, nie wiem, czy dałabym radę w nocy łyknąć. Bo chyba pracujesz? Coś mi się kojarzy. No i inne obowiązki. Tym bardziej podziwiam, ja bym nie mogła funkcjonować po takiej niespanej nocy.:)

  OdpowiedzUsuń
 6. No cóż... Być może jest to najlepsza część, bo i autor trochę zdążył dojrzeć :) Mnie "Eragon" do Paoliniego jakoś nie przekonał w pełni, więc raczej odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Akurat Brisingra czytałam ze 3 nocki przeplatając innymi książkami :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...