czwartek, 22 grudnia 2011

Cybulski o sobie - Mariola Pryzwan

Zbyszek Cybulski powraca do nas w niezwykłej książce składającej się wyłącznie z jego wypowiedzi. Autorka zafascynowana tą legendą polskiego kina i od lat zbierająca wszystkie materiały dotyczące jego osoby, uświadomiła sobie, że po Cybulskim zostało mnóstwo wypowiedzi, listów, notatek oraz nagrań archiwalnych w radiu. I wtedy właśnie wpadła na pomysł, że odda głos Zbyszkowi Cybulskiemu, żeby sam opowiedział o sobie i o aktorstwie, które było jego życiem. Rezultatem jest właśnie ta książka.

Okładka:   twarda 
Ilość stron:   272
Wydawnictwo:    Wydawnictwo MG
Premiera:    27.12.2011

Każdy kojarzy Zbyszka Cybulskiego, wybitnego polskiego aktora zmarłego tragicznie. Próbując wskoczyć do odjeżdżającego pociągu wpadł pod jego koła i zmarł w szpitalu na skutek odniesionych urazów.
 
To niezwykła postać, bardzo charakterystyczna, odstająca od epoki, buntownik, polski James Dean. Specyficzna fryzura, nieodłączny papieros i ciemne okulary - to Zbyszek Cybulski.
Jednym z jego największych osiągnięć była rola Maćka Chełmickiego w filmie "Popiół i diament" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Znamy go również z takich filmów, jak: "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Morderca zostawia ślad", "Niewinni czarodzieje", "Wszystko na sprzedaż". Zagrał wiele ról teatralnych, kilka projektów nie zostało zrealizowanych z powodu śmierci aktora. Dla Zbigniewa Cybulskiego, aktorstwo było całym jego życiem, jego pasja i wielką miłością.

W styczniu mija 45 rocznica śmierci Zbyszka Cybulskiego, mamy okazję powspominać go i bliżej poznać, dzięki książce Marioli Pryzwan „Cybulski o sobie”. Autorka zafascynowana osobą Cybulskiego pozbierała wszelkie związane z nim materiały i zredagowała je. Powstał w ten sposób interesujący album zawierający informacje, zdjęcia, listy, notatki – wszystko związane ze Zbyszkiem Cybulskim, gdzie narratorem jest on sam. Znajdujemy tutaj listy Cybulskiego,  notatki, pokreślone scenariusze czy też ankietę z wydawnictwa FILM, napisaną na maszynie i wypełnianą odręcznie przez aktoraWłaśnie taki sposób narracji sprawia, że album jest wyjątkowy, czytelnik odnosi wrażenie, że sam ma kontakt z aktorem - nie czyta książki, ale słucha niezwykłej, bardzo osobistej opowieści. Cybulski opowiada nam o sobie, o sobie jako człowieku, nie tylko aktorze - przestaje być tylko pustym wizerunkiem postrzeganym przez pryzmat granych ról, staje się człowiekiem z krwi i kości, z marzeniami, problemami i bardzo indywidualnym podejściem do życia.

"Cybulski o sobie" to niezwykłe wydawnictwo, bardzo bogate, zawierające wiele unikatowych materiałów. Książka jest pięknie wydana, twarda elegancka okładka, porządny papier, bogato ilustrowana - widać dbałość o szczegóły. Przeczytałam książkę z dużym zainteresowaniem, jest bardzo ciekawa, intryguje i wciąga. Teraz inaczej postrzegam Zbyszka Cybulskiego....2 komentarze:

  1. Wyjątkowa i ważna pozycja dla fanów aktora.
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie czytuję biografii, i tę sobie odpuszczę

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...