niedziela, 22 stycznia 2012

Dubler - David Nicholls

Josh Harper ma piękną żonę, pieniądze, sławę i główną rolę na londyńskim West Endzie. Stephen McQueen obskurną kawalerkę, niefortunne nazwisko, role denatów, wiewiórek i dublera uwielbianego przez tłumy Harpera. Rozwiedziony i samotny większość wolnego czasu spędza, oglądając stare filmy i marząc o lepszym życiu. Jednak nic nie trwa wiecznie. Zawsze można stracić to, co się ma i zdobyć, zdawałoby się nieosiągalne, cele. Los lubi płatać figle, zwłaszcza, gdy mąż zdradza piękną żonę, a jego niepozorny dubler stara się ją pocieszyć. A gdy jeszcze w grę wchodzi prawdziwa miłość i wścibscy paparazzi... wszystko się może zdarzyć!

Okładka:   miękka
Ilość stron:      384
Wydawnictwo:    Świat Książki 


Kiedy otwieramy "Dublera" i zaczynamy czytać, odnosimy wrażenie, że zaglądamy za okładkową kurtynę. Przenosimy się do świata teatru, przedstawień, aktorów, intryg i wszechobecnych paparazzi.

Poznajemy Stephena (przez "ph") C. McQueenna, aktora obdarzonego niefortunnym nazwiskiem, które wcale nie ułatwia mu kariery, powiązanego z beznadziejnym agentem. Jego największym życiowym osiągnięciem jest siedmioletnia córka, którą bardzo kocha, ale nie do końca potrafi się z nią dogadać. Stephen jest rozwiedziony i mieszka w beznadziejnej klitce. Jego osiągnięcia aktorskie ograniczają się do ról nieboszczyków czy przechodniów, nawet nie można tego nazwać rolami drugoplanowymi. Aktualnie pracuje jako dubler słynnego Josha Harpera w przedstawieniu teatralnym, gra ducha w seksownym, lateksowym ubranku. Kiedy Josh zaprasza Stephena na swoje przyjęcie, ten jest wniebowzięty - dopóki nie okazuje się, że zamiast gościem, ma tam być ....kelnerem. 
Josh Harper ma wszystko, czego pragnie Stephen - sławę, główne role, pieniądze i ... fantastyczną żonę Norę. Stephen zaprzyjaźnia się z Norą i...zakochuje w niej.
Przyłapuje Josha na zdradzie i wchodzi z nim w układ - ma go zastąpić w przedstawieniu jako główny bohater, kiedy tamten będzie symulował chorobę.  Stephen jest rozdarty pomiędzy chęcią zagrania głównej roli i lojalnością w stosunku do Nory.
Jak się zachowa? Czy zwycięży - miłość i prawda, czy też chęć zagrania głównej roli na scenie? Jak decyzja wpłynie na dalsze życie Stephena? Przeczytajcie!

"Dubler" to taka słodko-gorzka opowieść o życiu, o ludzkich słabościach i priorytetach życiowych, o decyzjach, które trzeba podjąć i o ich konsekwencjach. Powieść nie jest pustą historią o teatrze i aktorach, ale jest studium ich psychiki i zachowań. 
David Nicholls w sposób dowcipny, a czasami nawet sarkastyczny, pokazuje zderzenie świata realnego z innym światem, światem sławnych i bogatych, gdzie rządzą pieniądze, narkotyki, seks i ludzka zawiść. Mamy wrażenie jakbyśmy zaglądali za kulisy i śledzili przedstawienie - jednak to przedstawienie nazywa się "życie".
"Dubler" to świetna powieść, napisana w ciekawy sposób, którą czyta się szybko i z przyjemnością.
Na pewno stanowiła miłą odmianę od powieści obyczajowych i fantastycznych, które czytałam w ostatnim czasie, i zdecydowanie wyróżniała się swoją tematyką

4 komentarze:

  1. Po Twojej recenzji z chęcią przeczytam tę pozycję! :) Zapowiada się naprawdę ciekawie

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak tylko przeczytam Jeden dzień tego pisarz, to wezmę się za Dublera :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeden dzień bardzo dobrze mi się czytało, podejrzewam, że i Dubler przypadłby mi do gustu :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...