środa, 1 lutego 2012

Prowincja pełna słońca - Katarzyna Enerlich

Ludmiła, bohaterka kolejnej części "prowincjonalnego" tryptyku, po raz kolejny stawia czoło życiowym wyzwaniom. Tym razem znajdzie się na emocjonalnym zakręcie. Tajemnicze zniknięcie najbliższej osoby spowoduje, że kobieta wyruszy w zmieniającą jej życie podróż do północnych Włoch. Spotkanie z Aminą, ofiarą muzułmańskiej tyranii i organizacja jej ucieczki od męża to tylko niektóre z przystanków tej podróży. Na swoją mazurską prowincję wróci odmieniona i przekonana, że szczęście to nie tylko miłość. A gdy już przewartościuje wszystko i od nowa ułoży swoje życie, pojawi się ktoś, na kogo wcale nie czekała. Czy po raz kolejny spotkanie okaże się nieprzypadkowe?
Katarzyna Enerlich prowadzi nas do ciekawych mazurskich miejsc nad jeziorami Bełdany, Śniardwy i Mikołajskim, do leśniczówki w Śniardewnie i ruin po dawnym kurorcie w Kulinowie. Przedwojenne pocztówki z kolekcji Wojciecha Kujawskiego i zdjęcia opisywanych miejsc pomogą Czytelnikowi wejść w klimat opisywanej historii.
"Prowincja pełna słońca" to trzecia część "prowincjonalnego" tryptyku. Czytelników, uwiedzionych "Prowincją pełną marzeń" i "Prowincją pełną gwiazd" okazało się tak wielu, że Autorka zdecydowała się na napisanie kontynuacji losów Ludmiły. 

Okładka:    miękka
Ilość stron:    304
Wydawnictwo :    Wydawnictwo  MG

Od jakiegoś czasu bardzo chciałam przeczytać serię "Prowincja" Katarzyny Enerlich i w końcu wpadła w moje ręce. Co prawda zaczynam od końca, ale resztę muszę koniecznie skompletować.
Bardzo lubię takie książki - klimatyczne, z piękną okładką i opisujące miejsca, które mnie poruszają :)

Taka jest właśnie "Prowincja pełna słońca" - rozpoczyna się klimatycznie i sielsko. Jesteśmy na Mazurach, otacza nas piękna przyroda, a w domku nad stawkiem mieszka kochająca się rodzina - Ludmiła, Martin i maleńka Zosia. Ona - artystka zajmująca się domem, On - nauczyciel języków. Jednak okazuje się, że nie wszystko jest takie, jakie się wydaje....
Korzystając z krótkiego wyjazdu Ludmiły z Zosią do przyjaciółki, jej mąż spakował swoje rzeczy i wyprowadził się. Jedyne, co od niego usłyszała i to przez telefon, to krótkie: "Zostawmy to....nas".
Została bez wyjaśnień, sama z ratami za dom i małym dzieckiem, bez pracy i stałego źródła zarobków. Wsparcie znalazła w przyjaciółkach, w siostrze i we własnym teściu. Przyjaciółka załatwiła jej pracę u Polki, Miriam, prowadzącej we Włoszech hotel, a siostra w tym czasie zajęła się domem i małą Zosią. Ludmiła poleciała do Włoch, została tam ciepło przyjęta i rozpoczęła pracę w hotelu - sprzątała pokoje. Zaprzyjaźniła się z Miriam, połączył je podobny los i doświadczenia życiowe. Wspólnymi siłami uratowały inną kobietę, Aminę, katowaną przez męża. Przyleciała do Polski z Ludmiłą, która pomogła jej się zadomowić u leśniczego, pana Janusza. Ludmiła wróciła do Polski na swój rozwód, jednak zniosła go z godnością, podniesiona na duchu i pełna wiary w siebie. Jak ułoży sobie dalsze życie? Co jeszcze ją spotka? Poczytajcie!

"Prowincja pełna słońca" to ciepła, klimatyczna i pełna uczuć powieść. Pełna barw, zapachów i smaków - pięknie napisana. Delektowałam się nią, czytałam bez pośpiechu rozkoszując się opisanymi miejscami. To niezwykła opowieść o ludzkich losach, o trudnych sytuacjach i radościach. Nastraja pozytywnie, daje wiarę w ludzi i siłę ich wsparcia. Ta książka żyje, opowieść płynie wraz z wędrówką Ludmiły, zmieniają się miejsca, ludzie, a czytelnik podąża jej śladem.
"Prowincja pełna słońca" to bardzo życiowa opowieść, niesie ze sobą wiele emocji i uczuć - jest promykiem słońca podczas tej mroźnej zimy!
Serdecznie polecam - mnie zachwyciła :)3 komentarze:

  1. Lubię takie książki, a od jakiegoś czasu autorka ciekawi mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie czytałam jeszcze książek Pani Kasi, ale recenzje są tak kuszące, że będę musiała to szybko zmienić.

    OdpowiedzUsuń
  3. Również nie czytałam książek tej Autorki, ale ostatnio jestem zachwycona polskimi autorami i ich książkami, więc bardzo bym chciała przeczytać tą książkę :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...