poniedziałek, 5 marca 2012

Piękna ZłAlicja - Rebecca James

Potęga podświadomości, miłość i odrzucenie w dzieciństwie, toksyczna przyjaźń i manipulacja uczuciami, niezawinione podłości i tajemnice skrywane w głębi duszy. Nie poszłam na pogrzeb Alicji. Byłam wtedy w ciąży, oszalała i wściekła z rozpaczy. Ale to nie po Alicji rozpaczałam. Nie, wtedy już nienawidziłam Alicji i cieszyłam się, że umarła. To Alicja zniszczyła mi życie, odebrała najlepsze, co kiedykolwiek miałam, i roztrzaskała na milion kawałków. Nie płakałam po Alicji, ale przez nią.
Ale teraz, cztery lata później i o całe wieki szczęśliwsza, kiedy wreszcie usadowiłam się w wygodnym poukładanym życiu z moją córką Sarą (moją słodką, poważną małą Sarą), czasem żałuję, że jednak nie poszłam na pogrzeb Alicji…
Tak zaczyna się opowieść dwudziestotrzyletniej Katherine…

Okładka:  miękka
Ilość stron:   344
Wydawnictwo:   Amber

"Piękna Złalicja" to historia opowiedziana oczami Katherine, mocno doświadczonej przez życie młodej kobiety. Straciła młodszą siostrę, straciła przyjaciółkę, która okazała się jej wrogiem, i na końcu straciła ukochanego mężczyznę - pozostała jej córeczka, Sarah. Pozostali jednak ludzie, którzy ją kochali i wspierali w trudnych chwilach.
 
Ale zacznijmy od początku....
Kathrine miała młodszą siostrę, Rachel, która została brutalnie zgwałcona i zamordowana przez grupkę chłopców, z którymi wracały z zakrapianej imprezy. Dziewczyna nosi w sobie piętno winy, że uciekła po pomoc i pozostawiła siostrę. To uczucie prześladuje ją przez lata.
Zmienia miasto, szkołę, pozostawia rodziców i mieszka z ciotką, zmienia nawet nazwisko, aby odciąć się od sytuacji i zacząć normalnie żyć. Poznaje Alicję, która staje się jej najlepszą przyjaciółką. 
Alicja to specyficzna osoba, czasem dziwnie się zachowuje, jest zapatrzona w siebie, wyrachowana, jednak czasem potrafi być czarująca i zjednuje sobie ludzi. Okazuje się, że obie dziewczyny łączy przeszłość.
Z czasem ta przyjaźń zamienia się w nienawiść i zazdrość, a najlepsza przyjaciółka, okazuje się być najgorszym wrogiem. Doprowadza do śmierci siebie i ukochanego Kathrine, Micka. 
Dziewczyna zostaje sama, w ciąży ....
Czy uda się jej wyjść z kryzysu i w końcu żyć normalnie?

"Piękna ZŁAlicja" to kawał świetnej książki, która chwilami wstrząsa, a chwilami wzrusza, jednak na pewno cały czas ciekawi i intryguje. 
Jest napisana prostym, jasnym językiem, z mnóstwem dialogów - czyta się ją błyskawicznie. 
Porusza problemy małomiasteczkowych zachowań, szufladkowania ludzi i przyklejania im etykietek - nie można tego zmienić, trzeba się wyrwać, aby zacząć normalnie żyć. Pokazuje jak ciężko psychicznie jest żyć osobom po ciężkich przeżyciach, piętno winy noszą przez całe życie.
W książce mamy postacie pozytywne i zdecydowanie negatywną postać Alicji, której nie sposób polubić ani usprawiedliwić - jest zła, wyrachowana i pełna żądzy zemsty. 
Autorka uświadamia czytelnikowi jak szybko zachodzą zmiany w życiu, los zmienia się jak w kalejdoskopie...
"Piękna ZŁAlicja" to świetna książka, która łączy problematykę psychologiczną ze świetnym wątkiem intrygi.


3 komentarze:

  1. Wiele dobrego o niej słyszałam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam ją w ostatnie wakacje i naprawdę bardzo mi się podobała :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...