poniedziałek, 21 maja 2012

Błękitna Gwiazda - Juliette Benzoni

Kiedy w roku 1918, po czterech latach spędzonych na wojnie, książę Aldo Morosini wraca do domu w Wenecji, pragnie jedynie wieść wygodne, spokojne życie. Los jednak chce inaczej - Morosini odkrywa, że jego matka została zamordowana i że bezcenny szafir zwany Błękitną Gwiazdą, którym rodzina szczyciła się od wielu pokoleń, zniknął z jej domu bez śladu. Od tej chwili książę ma tylko jeden cel: odnaleźć klejnot i zabójcę. Morosini trafia m.in. do Warszawy, która zachwyca go urodą i gościnnością. Spotyka tam tajemniczego, charyzmatycznego Żyda - Szymona Aronowa, także pragnącego odnaleźć Błękitną Gwiazdę, oraz zakochuje się w młodej, pięknej i równie niewinnej, co niebezpiecznej Polsce - Anielce Solamańskiej. Obie te osoby odciskają głębokie piętno na dalszych losach księcia

Okładka: miękka
Ilość stron:   332
Wydawnictwo:  Wydawnictwo BIS

Kiedy biorę do rąk książki zagranicznych autorów, które "zahaczają" o Polskę, budzi się we mnie patriotyzm lokalny. A jak czasem pięknie potrafią pisać o naszym kraju!

Juliette Benzoni, do tej pory, kojarzyła mi się tylko z serią powieściową "Katarzyna", którą się kiedyś zaczytywałam i oglądałam serial. 
"Błękitna Gwiazda" zaintrygowała mnie nazwą serii - "Kolekcjoner z Warszawy". Cóż Francuska może napisać o Polsce? Oj może :)
Ale zacznijmy od początku .....

Jest rok 1918, po latach spędzonych na wojnie wraca do swojego domu w Wenecji, książę Aldo Morosini. W domu wita go tylko służba, gdyż jego ukochana matka niedawno zmarła. Podczas chwil spędzonych  w jej pokoju, Aldo odkrywa niepokojące fakty - zniknięcie słynnego rodzinnego szafiru i dowody, że matka nie umarła naturalną śmiercią. Jest wstrząśnięty, a dodatkowo dowiaduje się od rodzinnego prawnika, że jego sytuacja majątkowa nie jest dobra. Postanawia skorzystać ze swojej pasji i znajomości dzieł sztuki - staje się  antykwariuszem. Urządza biuro w rodowym pałacu i szybko zyskuje grono klientów.
Pewnego dnia dostaje zaproszenie do Warszawy od znanego w środowisku dzieł sztuki, tajemniczego Żyda, Szymona Aronowa. Spotykają się i Morosini zgadza się odnaleźć dla Aronowa drogie kamienie brakujące do dzieła sztuki, które znajduje się w jego rękach. Częścią tego pastorału powinien być również szafir Morosinich zwany Błękitną Gwiazdą - i to jest motywacja dla Aldo.
W Warszawie poznaje piękną Polkę, Anielkę Solmańską, w której się zakochuje. U niej widzi Błękitną Gwiazdę i rusza śladami kamieni. Jego droga nie jest łatwa, już na początku znaczy ją krew jego przewodnika, Eliego,  który zaprowadził go do Aronowa.
Czy uda mu się odnaleźć brakujące kamienie i wyjaśnić, kto zabił matkę? Jak potoczą się jego dalsze losy?

Juliette Benzoni stworzyła niezwykle ciekawą i intrygującą opowieść. Bardzo malowniczą i klimatyczną. Mocno zarysowane sylwetki bohaterów, ciekawie ujęte tło i miejsca wydarzeń sprawiły, że czytałam tą książkę z dużym zainteresowaniem. Lekki, jasny język, niebanalny pomysł na fabułę oraz anegdoty dotyczące sławnych ludzi, czy miejsc, wplecione w treść powieści to duże plusy "Błękitnej Gwiazdy".
Bardzo podobało mi się zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem w postaci sympatycznego i gadatliwego dorożkarza.
 
Miłość, zagadkowa śmierć, drogie kamienie, intrygi  - a wszystko to ujęte w jedną powieść. Mnie pasuje! I z chęcią sięgnę po kolejne tomy.8 komentarzy:

 1. :) cieszę się, ze przypadła ci do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam dokładnie tak samo :D Kocham czytać, chociażby malutkie wzmianki o naszym kraju :)
  Ciekawa książka, ciekawa. Może sięgnę po nią, jak nadarzy się okazja :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę na pewno przeczytam nie tylko z tego względu że zahacza o nasz kraj ale też dlatego że opisuje czasy powojenny, które bardzo lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. chyba nie dla mnie :) wolę książki, w których akcja toczy się w czasach współcześnych :)

  OdpowiedzUsuń
 5. hmmm zapowiada się bardzo ciekawie, jak będzie okazja to na pewno po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi interesująco i ta okładka - boska!

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam i jestem pod urokiem serii :)

  OdpowiedzUsuń
 8. zapowiada się ciekawie
  może i dam się namówić :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...