środa, 22 maja 2013

Mroki. t.1- Katarzyna Szewioła-Nagel

Leto jest elfem i doświadczonym przez życie skrytobójcą. Nic więc dziwnego, że gdy trafia do niewielkiej ludzkiej wsi, jest nieufny. Szybko jednak przekonuje się, że mieszkańcy są życzliwi i nie grozi mu z ich strony żadne niebezpieczeństwo. Zaczyna nawiązywać znajomości z mieszkańcami i po raz pierwszy ma okazję zakosztować spokojnego, prostego życia. Idylla nie trwa jednak długo. Zbliża się zima i mieszkańcy obawiają się o swoje stada, coraz częściej atakowane przez wilki. Leto, chcąc odwdzięczyć się za gościnę, postanawia pomóc wieśniakom. Szybko okazuje się, że ataki na owce nie są przypadkowe, a elf mimowolnie wplątał się w intrygę, która poprowadzi go na spotkanie z dzikimi magami.

Wydawnictwo: Gremlinz
Rok wydania: 2012
Format : e-book


Kiedy ujrzałam „Mroki”, przyciągnęła mnie piękna i tajemnicza okładka - już wiedziałam, że muszę ją przeczytać. 
„Mroki” to debiut literacki Katarzyny Szewioła-Nagel - fantastyczny debiut. Autorka oczarowała mnie językiem, jakiego używa, bogatym i barwnym, a przy tym bardzo plastycznym. Oczami wyobraźni widziałam miejsca i bohaterów, o których nam opowiada. Klimat powieści kojarzy mi się z twórczością Anne Bishop i z jej „Czarnymi Kamieniami”, a elf Leto przypomina mi trochę Cienia z powieści Brenta Weeksa – te nazwiska same za siebie tworzą rekomendację.
Książkę czytałam się z ogromną przyjemnością i zaciekawieniem. Polubiłam wykreowane przez Autorkę postacie i już nie mogę doczekać się drugiego tomu. 

A o czym opowiadają „Mroki”? 

„Mroki” to powieść fantasy, która przenosi nas do świata magów i elfów, którzy wkraczają w życie zwykłych ludzi. 
Elf Leto jest zabójcą, zobaczył już wiele miejsc podczas swoich wędrówek i spotkał wielu ludzi. Leto chodzi swoimi ścieżkami i nie znosi dotyku. Irytują go ludzkie kobiety, w których oczach widzi zachwyt. 
Pewnego ranka trafia do małej wioski, gdzie zostaje zaproszony do chaty uzdrowicielki, Meran. W zamian za gościnę, zgadza się pomóc mieszkańcom w walce z wilkami, które pustoszą im stada i budzą ogólny strach. Zaprzyjaźnia się ze swoimi gospodarzami oraz z Norą, młodą dziewczyną, której bliższa jest wojaczka niż kobiece zajęcia. Sielanka nie trwa wiecznie – wilki atakują coraz agresywniej, a mroki nastają nad wioską. Kiedy umiera ojciec Nory, okazuje się, że za atakami wilków kryją się tajemne moce… złe moce. Leto omal nie przypłaca życia w spotkaniu z dzikimi magami. 
Magia krwi i nierozważnie zawarty układ odbijają się na całej wiosce. Czy uda się ją uratować spod wpływu magów? 

„Mroki” to bajkowa, pełna magii opowieść, niezwykle klimatyczna. Na uwagę zasługuje w niej kreacja bohaterów – oryginalnych, wyróżniających się między sobą, o złożonej psychice i wyrazistym charakterze. Sylwetki bohaterów oraz piękny język, którym operuje Autorka, to niewątpliwie atuty powieści. Jeśli do opowieści o elfie, dodacie sympatycznych władców królestwa, jakimi są Aaron i Eleonor, szkoły magii, uzdrowicieli i magów - otrzymacie niesamowitą historię, która podbije serca wielbicieli fantastyki. 
„Mroki” to powieść, która mocno oddziałuje na wyobraźnię czytelnika. Rozbudziła moją ciekawość i pozostawiła uczucie niedosytu - co też będzie dalej? 

Powieść stworzona przez Katarzynę Szewioła-Nagel jest niezwykle dojrzała, przemyślana i dopracowana w najmniejszych szczegółach – aż dziw, że to debiut! Szykuje nam się kolejna perełka na firmamencie polskiej fantastyki :)

Zachęcam Was do sięgnięcia po „Mroki” – pozwólcie się oczarować klimatowi tej książki!


4 komentarze:

  1. Brzmi naprawdę ciekawie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Rozbudziłaś moją ciekawość. Nie miałam dotąd okazji czytać fantasy, ale twoja recenzja jest bardzo zachęcająca.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za piękną recenzję. Mam nadzieję, że Cię nie zawiodę drugim tomem;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...