sobota, 12 października 2013

Wyznania Norah - Norah Shariff

Norah Shariff jest Algierką, która do 14 roku życia mieszkała we Francji, potem wraz z rodziną wróciła do ojczyzny, by następnie uciekać przed przemocą muzułmańskich krewnych i koszmarem wojny domowej. W końcu postanowiła wyjawić tajemnice, które przez lata miały przemożny wpływ na jej życie, nie pozwalając dorosnąć. Obdarzona silnym charakterem i imponującą odwagą Norah jest gotowa zrobić wszystko, by ochronić matkę i rodzeństwo, nawet ocierając się o śmierć. Ostatecznie udaje jej się uciec z Algierii i osiąść w Kanadzie. Norah Shariff reprezentuje nowe pokolenie, które nie chce bezczynnie godzić się na poniżanie - los pisany kobietom w krajach muzułmańskich. Jej bunt jest niczym drogowskaz dla wielu z tych kobiet, a jej wspomnienia wszystkim mogą dodać otuchy.

Okładka: miękka
Ilość stron:   240
Wydawnictwo: Świat Książki

„Wyznania Norah” to powieść autobiograficzna opowiadająca nie tylko historię Autorki, ale również ukazująca kulisy życia kobiet w krajach muzułmańskich. Jest to temat, który ostatnio bardzo często pojawia się w fabule wielu książek. Jednak tym razem to nie jest fikcja, ale samo życie.

Norah Shariff jest Algierką, młodą i ambitną, żądną życia w lepszym świecie, bez barier kulturowych spychających kobiety do pozycji małoznaczącej. Jej dzieciństwo było związane z ojczyzną, jednak kiedy skończyła 14 lat, jej rodzina wyemigrowała do Francji, gdzie zakosztowała zupełnie innego życia. We Francji zobaczyła jak można żyć, jak być wolną kobietą. Kiedy po latach przyszło im wrócić do kraju, nie mogła się pogodzić z jego reżimem i zasadami. Czuła się znowu ograniczana, jak niewolnica. 

Przyszło jej uciekać i to nie tylko przed wojną, która wyniszczała jej rodzinny kraj, ale również przed przemocą własnych krewnych. Wiele przeszła i przeżyła – nie będę opisywać szczegółów, aby nie spolerować i pozwolić Wam samym poznać jej przejmującą historię. Jedno trzeba jej przyznać, pomimo wszystko, pozostała silna i harda. Podchodzi do życia z podniesionym czołem, pewna siebie i gotowa walczyć o własną wartość. Teraz mieszka w Kanadzie, postanowiła napisać książkę, aby pokazać innym kobietom, że można zmienić swoje życie. Jej opowieść jest swoistym drogowskazem, pokazuje szlak ku lepszemu.

Norah Shariff wzbudziła mój podziw. Jej hart ducha i wewnętrzna siła są nie do opisania. Nie dała się złamać i stłamsić. Pozostała sobą, buntowniczką dążącą do normalnego, godnego życia. 

Polecam tę niezwykłą książkę! Jeśli myślicie, że jest Wam źle – przeczytajcie „Wyznania Norah”, a przekonacie się, co naprawdę znaczy „źle”.2 komentarze:

  1. Moja wrażliwość będzie niezadowolona , ale z chęcią sięgnę

    OdpowiedzUsuń
  2. Czasem chciałabym mieć tyle siły, i masz rację narzekamy na bzdury, gdy inni naprawdę mają ciężko!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...