piątek, 5 września 2014

Tajemnica mojej matki - Jenny L. Witterick

Przykuwająca, poruszająca, a wreszcie niesamowicie podnosząca na duchu opowieść. Dwie żydowskie rodziny i Niemiec dezerter ukrywający się pod jednym dachem i niewiedzący o sobie nawzajem, dwie Polki udzielające im schronienia z narażeniem własnego życia - oto różne perspektywy tej bardzo prosto i zwięźle opowiedzianej historii. Stanowi ona spuściznę głęboko ludzkiego współczucia, szczodrości i niewypowiedzianej odwagi zwyczajnych kobiet, które w okrutnych czasach dokonały nadzwyczajnego czynu. "Tajemnica mojej matki", zainspirowana filmem o Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata Franciszce Halamajowej i jej córce, jest pierwszą książką Jenny L. Witterick. Powieść stała się bestsellerem w Kanadzie.

Okładka: twarda
Ilość stron:  184
Wydawnictwo:  Dom Wydawniczy REBIS

"Tajemnica mojej matki" - niewielka, niepozorna książeczka, a tak wiele niesie. Zaintrygował mnie fakt, że książka oparta jest na prawdziwych wydarzeniach z czasów wojny, a główne bohaterki istniały naprawdę.
Są Ludzie i ludzie. Tacy, którzy się boją, ale walczą o swoje ideały, mają serce i dzielą się nim. Ale są i tacy, którzy nic nie zrobią dla innych, wręcz przeciwnie..... Te dwie grupy stanowiące kontrast, mocno było widać podczas wojny.

Takimi niezwykłymi osobami mającymi "serce na dłoni" były Franciszka Halamajowa, jej córka Helenka i syn Damian. Mąż, Ukrainiec, pozostał w Niemczech i wyrzekł się rodziny, kiedy wrócili do Polski. Mieszkali w małym domku, skromnie, ale godnie. Kiedy nadeszła wojna, zrobiło się ciężko. Dzieci zaczęły pracować i pomagać matce. Helenka poznała w pracy Kazimierza i pokochała go całym sercem, a Franciszka okazywała swoje serce potrzebującym. Kiedy Niemcy siali popłoch w Polsce, ona w swoim maleńkim domku ukrywała dwie żydowskie rodziny. Helenka wspierała matkę, zdobywała jedzenie i pomagała. Kazimierz chciał ją zabrać do swego ojca do Niemiec, nie zgodziła się.... Nie chciała zostawić matki samej. 
Po jakimś czasie na ich stryszku zamieszkał nowy lokator, młody Niemiec, który się ukrywał. W takim wielkim i mieszanym gronie przeczekali wojnę. Uratowane rodziny przez lata okazywały im wdzięczność i przywiązanie. 

Franciszka Halamajowa została uznana za Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata, został nakręcony o niej wzruszający film. Stanowiła ona również natchnienie dla Jenny L. Witterick do napisania tej książki.

Ludzie są różni, ale jest wielu takich, którzy poświęcili siebie dla innych. Należy im się szacunek i podziw. Czytałam książkę Jenny L. Witterick z ciekawością i wzruszeniem. Jest niezwykle piękna i mądra. To opowieść poruszająca serca i dusze czytelników. Autorka w prosty i nieskomplikowany sposób przekazuje ogromny ładunek emocji. Pokazuje ludzi i ich charaktery w trudnych, wojennych warunkach. Nie ocenia, tylko opowiada. 
Książka "Tajemnica mojej matki" to hołd oddany wszystkim ludziom wielkiego serca.
Książkę "Tajemnica mojej matki" możecie kupić
3 komentarze:

  1. Widzę, że przeczucie mnie nie zawiodło i to świetna lektura. Cieszę się, że wczoraj do mnie książka też przyjechała.

    OdpowiedzUsuń
  2. oj ja muszę wstrzymać się z takimi książkami. Serce i dusza muszą odpocząć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zgadzam się - piękna i mądra to książka.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...