piątek, 20 lutego 2015

Fortuna i namiętności. Klątwa - Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Litwa, rok 1733. Na stosie ginie młoda dziewczyna oskarżona o czary. Przed śmiercią rzuca klątwę na winnych swojej krzywdy. Odtąd pech nie przestanie im towarzyszyć…Tymczasem w kraju zaczyna się gorący czas: śmierć króla Augusta II i wolna elekcja. Dwa przeciwne obozy zjeżdżają do Warszawy, by wybrać następcę. W tym barwnym okresie historycznym toczą się losy dwóch bohaterek: skromnej Zofii i namiętnej Cecylii. Która z nich skradnie serce zuchwałego infamisa?

Okładka: miękka
Ilość stron:  464
Wydawnictwo:  Nasza Księgarnia

Małgorzata Gutowska -Adamczyk należy do grona moich ulubionych polskich pisarek. Każda jej powieść jest inna, oryginalna i zaskakująca. U niej nie ma schematów, ani powtarzalności - zawsze zastanawiam się, czym tym razem mnie zaskoczy....

Tym razem Autorka przenosi nas na Litwę, Anno Domini 1733. Powieść rozpoczyna scena spalenia na stosie kobiety oskarżonej o czary, która nie skorzystała z propozycji ułaskawienia jej przez kata. W odwecie rzuciła na winnych swego losu klątwę. 
W kraju trwają niepokoje, umiera król i rozpoczyna się wolna elekcja. Szlachta lobbuje i knuje, dbając o swoje interesy. W tych barwnych i trudnych czasach żyją dwie młode kobiety, zupełnie różne, o innym stanie majętności i zupełnie innym podejściu do życia. Jedną jest krewka kasztelanka Cecylia, nie stroniąca od gorących romansów i oczekująca na swój ślub z Nepomucenem Maria Lange. Kobieta jest bogata i pewna siebie, dąży do celu jak taran, nie zważając na konsekwencje.
Drugą jest miecznikowa Zofia, skromna, młoda wdowa, matka dzieciom, kobieta szczerego serca, pełna zasad. Jej ojciec jest cześnikiem, ona sama zarządza majątkiem po zmarłym mężu. Czas żałoby kończy się, a więc zapewne zaczną kawalerowie przysyłać swaty. A ona niespecjalnie jest zainteresowana kolejnym małżeństwem. Jednak sytuacja i czasy wydają się na nią naciskać.... Wokół niej kręci się młody ksztelanic, którego Zofia darzy uczuciem oraz dziarski infamis. Jak się okaże, fortuna zatoczy koło, a życie obu kobiet zmieni się nieodwracalnie....

Muszę przyznać, że wręcz pochłonęłam "Fortunę i namiętności. Klątwa" i bardzo jestem rada (używając książkowego języka :), że to nie koniec pertypetii Zofii i Cecylii. Zgadzam się w 100% ze słowami pani Magdy Zawadzkiej, umieszczonymi na okładce książki, że Sienkiewicz ma nielada konkurecję w postaci pani Gutowskiej - Adamczyk. Toż Klatwa okazała się lepsza niż Pan Wołodyjowski :) Autorka postarała się, aby język nie był toporny i trudny. Powieść czyta się z wielką przyjemnością! Udało jej się stworzyć barwną i porywającą historię, pełną namiętności, intryg szlacheckich, polowania na czarownice i zbójców. Nie zawiewa tutaj nudą, książka jest pasjonująca! Bardzo podobały mi się kreacje bohaterów, zarówno kobiecych, jak i męskich. Autorka zadbała o najmniejsze szczegóły i zarysowała bardzo oryginalne postacie. Widać przygotowanie merytoryczne, tło historyczne zostało przedstawione lekko, ale bardzo konkretnie. Całość sprawia, że książkę czyta się jednym tchem z wypiekami na twarzy - polecam serdecznie !


Powieść "Fortuna i namietności. Klątwa"
możecie kupić w księgarni PLATON243 komentarze:

  1. Mam w planach, a po tej recenzji to tym bardziej ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. jej książki też bardzo lubię, bo nie są zbyt lukrowane (co często zdarza się polskim pisarkom). Na pewno przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zaczynam na nią polować :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...