piątek, 13 marca 2015

Kryminalistka - Joanna Jodełka

Czy w siedzącej na ławce kobiecie: brudnej, rozczochranej, w porwanym ubraniu, ktokolwiek rozpoznałby autorkę poczytnych kryminałów? Ona sama wie jedno: musi jak najszybciej uciekać, bo… zabiła dwie osoby. Rozpoczyna się więc upiorna podróż, podczas której Joanna będzie walczyć z własnymi słabościami, a nawet otrze się o śmierć. I wciąż będzie próbowała w myślach uporządkować straszliwe wydarzenia ostatnich dni. Małżeństwu Joanny daleko było do ideału. Krzysztof, autor bestsellerowych poradników psychologicznych, w prywatnym życiu nigdy nie stosował się do rad, którymi tak chętnie dzielił się z czytelnikami. Żonę traktował z góry, a jej pisarstwo uważał co najwyżej za nieszkodliwe hobby. Interesowało go wyłącznie zarabianie pieniędzy. Czas spędzał przeważnie w gronie wpływowych znajomych. W końcu Joanna odważyła się powiedzieć dość. Erotyczna przygoda okazała się tylko wstępem do nieoczekiwanych zmian w życiu potulnej dotąd kobiety. Coraz bardziej osaczana przez znajomych Krzysztofa, Joanna krok po kroku zaczyna poznawać okrutną prawdę.
Czy ktoś w końcu pomoże jej się wyrwać z zaklętego kręgu?

Okładka: miękka
Ilość stron:  320
Wydawnictwo:  Świat Książki
Premiera:   18 marca 2015

Rewelacyjny kryminał! Świetny pomysł na fabułę, krótkie i zwarte rozdziały, lekkie pióro - słowem kwintesencja dobrej książki. "Kryminalistka" to doskonała książka, jestem pod jej wrażeniem :) To dla mnie pozytywne zaskoczenie, bo nie znam wcześniejszych książek pani Jodełki i stwierdzam, że czas to zmienić!

Główną bohaterką powieści "Kryminalistka" jest Joanna, autorka powieści kryminalnych. Jest żoną Krzysztofa, autora popularnych poradników, który jej pracę i osobę traktuje z pobłażaniem. W ich małżeństwie nie układa się dobrze, prym wiedzie Krzysztof, a Joanna dopasowuje się. Otaczają ich jego przyjaciele, on dyktuje warunki, nawet tytuł książki jej ukradł.... Kobieta otrzymuje propozycję spędzenia czasu z policjantami, aby poznać ich pracę. W ten sposób poznaje Sebastiana Liwca, ich znajomość rozpoczyna się dość topornie, ale zmienia się w gorący romans. Romans ten stanowi początek wielkich zmian w życiu Joanny. Przyłapuje męża na zdradzie i postanawia odpłacić mu pięknym za nadobne. Przypadkowo podczas przepychanki w domku letnim, Krzysztof zostaje zabity szklanym nożem pomalowanym w piękne kwiatki. Joanna nie wie, co ma zrobić, wzywa więc na pomoc swego policjanta i zacierają ślady. Śmierć Krzysztofa zostaje upozorowana na napad. Policja prowadzi śledztwo, a partner Liwca zaczyna się czegoś domyślać. Dodatkowo Joannę osaczają "przyjaciele" Krzysztofa, z którymi, jak się teraz okazuje, prowadził ciemne interesy. Kobieta jest w matni... Jak potoczy się jej dalsze życie? Przeczytajcie "Kryminalistkę"!

Joannie Jodełce udało się stworzyć oryginalną i nieszablonową powieść kryminalną, która wymyka się wszelkim konwenasom i daje niesamowite pole do popisu naszej wyobraźni. "Kryminalistka" jest doskonale napisana, zwięźle, ale lekko - czyta się ją doskonale. Autorka intryguje i zwodzi czytelnika, aby za chwilę zaskakiwać. Nic tutaj nie jest proste i oczywiste, chwilami gubiłam się w domysłach. Na uwagę zasługuję genialna kreacja bohaterów, szczególnie samej Joanny. Powieść stanowi doskonałe połączenie wątku kryminalnego z powieścią psychologiczną. Nie brakuje tutaj bardzo oryginalnych postaci, które wyróżniają się i dodają całości barw, jak np. Adalbert. Niby postać drugoplanowa, a jednak znakomicie wykreowana.
Jestem pod wrażeniem "Kryminalistki", czuję niedosyt...... I czekam na kolejne powieści pani Joanny Jodełki :)5 komentarzy:

 1. Ha, wiedziałam, że książka przypadnie Ci do gustu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak zachwalałaś :) Jest naprawdę świetna!

   Usuń
 2. Rzadko sięgam po typowe kryminały, ale twój entuzjazm mnie przekonuje;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro tak, to chętnie zajrzę do tej lektury.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...