czwartek, 30 kwietnia 2015

5 sekund do IO - Małgorzata Warda

Akcja kolejnej powieści znanej i cenionej pisarki Małgorzaty Wardy toczy się na dwóch planach – w realnym życiu i w grze, do której wchodzi szesnastoletnia bohaterka. Z jakimi problemami borykają się dzieci mieszkające w rodzinach zastępczych, pogotowiach opiekuńczych i domach dziecka? Jakie zagrożenia płyną z maratonów gier komputerowych, jak niebezpieczna jest anonimowość w Internecie? Wartka akcja, ciekawe postaci, dająca do myślenia lektura dla nastolatków.

Okładka: miękka
Ilość stron:  344
Wydawnictwo :  Media Rodzina

Komputery zdecydowanie zdominowały naszą rzeczywistość. Dzieciaki zamiast ganiać po dworze, siedzą w domu i grają w gry komputerowe. Gry komputerowe są coraz doskonalsze, więc real przestaje być atrakcyjny. Tylko, czy o to w życiu chodzi?

Powieść rozpoczyna się mocną sceną. W jednej z warszawskich szkół, młody chłopak strzela do uczniów i nauczycieli. Świadkiem tego zdarzenia jest Mika Landowska, która w napastniku rozpoznaje kolegę poznanego na konkursie gier komputerowych. Sebastianowi wydaje się, że gra w grę Work a Dream.
 Mika jest wstrząśnięta, zostaje zabrana do szpitala. Czeka aż ktoś po nią przyjedzie. Aktualnie mieszka w placówce opiekuńczej z siostrą, matka porzuciła je w dzieciństwie, a ojciec-policjant zginął w wypadku. Dziewczyna szuka oderwania od rzeczywistości w świecie gier komputerowych i jest w tym naprawdę świetna. Kolega ojca,Czapliński, odbiera ją ze szpitala i proponuje udział w policyjnej akcji związanej z grami komputerowymi. Mika musi przeprowadzić się, zmienić tożsamość i rozpocząć grę. Warunkiem jest przekazywanie informacji, co się w niej dzieje policji. Giną dzieciaki i padają podejrzenia, że mogą oni grać w nowoczesną grę pod postacią avatarów. Mika jest zafascynowana i podekscytowana otrzymaną konsolą. To bardzo drogi sprzęt i nie byłoby jej stać na to, aby spróbować pograć. Korzysta bez wahania, a wrażenia są niesamowite. Dzięki sensorom, czuje ból, strach, smaki i zapachy. Co ją czeka w grze? Czy uda jej się pomóc policji? Dowiedzcie się sami! Moc wrażeń - gwarantowana!

Powieść "5 sekund do Io" porywa czytelnika i staje się on uczestnikiem gry przy boku Miki. Całość jest bardzo realna, opowiedziana plastycznym i przemawiającym do wyobraźni językiem. Autorka świetnie połączyła temat uzależnienia i wpływu gier komputerowych na młodych ludzi oraz szukanie zapomnienia w grach. To sposób odreagowania na trudną sytuację, forma ucieczki od rzeczywistości, ktora niestety może okazać się bardzo niebezpieczna. Granica pomiędzy realem, a świetem gier komputerowych zaciera się tutaj i chwilami trudno je odróżnić. Bohaterowie stworzeni przez Małgorzatę Wardę są bardzo prawdziwi i ciekawie wykreowani. Pomysł na fabułę jest oryginalny i ciekawie wykorzystany. Powieść płynie bardzo naturalnie, nie ma w niej sztuczności. Widać, że Autorka dokładnie zgłębiła temat, o którym pisze. Przeczytałam z ciekawością i przyjemnością - polecam!

4 komentarze:

 1. Świetna lektura się zapowiada. Lubię książki tej autorki. Tę na pewno też przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że mam ją na półce, bo niesamowicie mnie zainteresowała twoja opinia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Planuję poznać tę książkę w tym miesiącu:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Być może w wolnej chwili się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...