piątek, 24 kwietnia 2015

Pływak - Joakim Zander

Damaszek, rok 1980. Kobieta ginie w wyniku eksplozji bomby podłożonej w samochodzie, która miała zlikwidować amerykańskiego szpiega, ojca jej dwumiesięcznego dziecka. Ten, by ratować niemowlę, porzuca je na schodach szwedzkiej ambasady.
Rok 2013. Doktorant Uniwersytetu w Uppsali prowadzący badania na temat udziału prywatnych firm w czasie działań zbrojnych, Mahmoud Shammosh, otrzymuje wiadomość wraz z propozycją spotkania podczas konferencji w Brukseli. Mahmoud chce wykorzystać tę sposobność jako pretekst do spotkania z byłą dziewczyną, Klarą Walldéen, która jest asystentką w Parlamencie Europejskim. Sytuacja wymyka się spod kontroli i Klara jest jedyną osobą, która może go uratować przed niebezpieczeństwem.
George Lööw, lobbysta pracujący dla dużej agencji PR, otrzymuje zlecenie zdecydowanie wykraczające poza zakres świadczonych przez niego usług. Wbrew swojej woli bierze udział w śmiertelnym pościgu przez mroźną Europę.
Wszyscy troje zostają wplątani w międzynarodową intrygę, której celem jest zdobycie posiadanych przez nich informacji i wyeliminowanie niewygodnych świadków.

Okładka: miękka
Ilość stron:
Wydawnictwo:  Sonia Draga

Przyznam, że dawno nie czytałam tak znakomitego i tak zagmatwanego thrillera szpiegowskiego - widzę, że Ken Follet znalazł znakomitego następcę!

Akcja powieści biegnie wielowątkowo i rozgrywa się w różnym czasie. Na szczęście na początku każdego rozdziału znajdujemy informację o miejscu i czasie akcji - łatwiej ogarnąć wtedy fabułę.
Początkowo akcja dzieje się w Damaszku w 1980 roku, gdzie w zamachu bombowym ginie młoda dyplomatka. pozostawiając po sobie maleńkie niemowlę. Jego ojciec porzuca je na progu ambasady, a sam rozpływa się w powietrzu. Ta bomba była przeznaczona dla niego.... 
Klara rośnie, wychowywana przez dziadków, i z czasem idzie w ślady matki, pracując jako asystentka w Parlamencie Europejskim. I w ten sposób przenosimy się do roku 2013 i towarzyszymy jej w codziennym życiu. Swego czasu była ona związana z Mahmoudem Shammoshem, który aktualnie zajmuje się pracą naukową. Ich ścieżki rozeszły się nagle i Klara jest zaskoczona otrzymując propozycje spotkania od Moody'ego. 
Tymczasem, George Loow, młody prawnik-lobbysta, otrzymuje niezwykłe zlecenie. Zaczyna się od tłumaczenia ściśle tajnych dokumentów, potem zleceniodawcy pokazują mu dokumenty, które mogą zrujnować jego przyszłość i zgadza się na dalszą współpracę. Jednym z jego kolejnych kroków jest podłożenie podsłuchów w biurze Klary..... Do czego to ma prowadzić? Do namierzenia Moody'ego....
Kobieta spotyka się ze swoim dawnym partnerem i tym samym trafiła w sam środek międzynarodowej afery. Losy trójki młodych ludzi zostają ze sobą ściśle powiązane. Machina ruszyła, a oni wraz z nią....

"Pływak" to chyba jeden z najlepszych thrillerów sensacyjnych, jakie czytałam. Wielowątkowy, zagmatwany do granic możliwości, a przy tym mega ciekawy i wciagający. Początkowo przytłacza wielość wątków i pozornie niepowiązanych sytuacji, które jednak z czasem łaczą się w logiczną i super dopasowaną całość. Podczas czytania trzeba zachować czujność i uwagę, ale taka lektura to sama przyjemność. 
Autor stworzył powieść doskonałą - super fabuła, doskonałe kreacje bohaterów, nieodgadniona intryga i ten finał ... emocje sięgające zenitu. Powieść wciąga jak bagno, a Zander wysoko wyznacza poprzeczkę swoim kolegom po fachu. Jestem zaskoczona, że to jego literacki debiut, bo książka jest bardzo dojrzała i dopracowana w najmniejszych szczegółach. Niektórzy po prostu mają talent i na pewno należy do nich Joakim Zander!

Książkę "Pływak" możecie kupić 
2 komentarze:

  1. Tylko podsumowanie Twoje przeczytałam, bo książka do mnie ma przyjechać w przyszłym tygodniu. Czyli Pływak ani trochę nie jest przereklamowany...to dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Po takiej recenzji jak Twoja koniecznie muszę przeczytać tę książkę.

    http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...