poniedziałek, 1 czerwca 2015

Czarny motyl - Anna Jansson

Spokojne życie w szwedzkim mieście Örebro zostaje zakłócone przez serię podpaleń. Cały kraj śledzi w telewizji dramatyczne wydarzenia. Sprawca wybiera miejsca pełne ludzi: szpital i centrum konferencyjne. Po pierwszym pożarze ktoś przysyła na policję kartę tarota przedstawiającą płonącą wieżę. Kiedy w lesie zostają znalezione zwłoki kobiety, w śledztwo angażuje się komisarz Maria Wern. Ciało jest niemal doszczętnie spalone, co utrudnia identyfikację ofiary. Czy istnieje związek między aktami piromanii a makabrycznym morderstwem?

Okładka: miękka
Ilośc stron: 360
Cykl: Maria Wern

„Czarny motyl” to kolejny tom powieści kryminalnej Anny Jansson, z komisarz Marią Wern. 

W okolicach szwedzkiego miasteczka Orebro następuje fala podpaleń. Wydarzenia emitowane są w telewizji. Sprawca wybiera miejsca pełne ludzi, którzy giną, co podsyca ludzką niezdrową ciekawość. Pożary zostają wzniecone najpierw w szpitalu, a później w centrum konferencyjnym. Po pierwszym podpaleniu na policję trafia przesyłka zawierającą kartę tarota z wizerunkiem płonącej wieży. Co oznacza tajemniczy przekaz?
Kiedy w lesie zostają znalezione spalone zwłoki kobiety. Okazuje się, że związek ze sprawą ma policjant, który niedawno osiedlił się Orebro, Per Arvidsson, który może ją znać. W śledztwo zaangażowana jest komisarz Maria Wern. Muszą wspólnie ustalić, czy sprawca podpaleń i morderca kobiety to ta sama osoba, czy obie sprawy są ze sobą powiązane i jaki ma to związek z Perem. Czy im się to uda? Przeczytajcie sami! 

W poprzednich tomach, Maria Wern wiodała prym i była główną bohaterką powieąci Anny Jansson. Tym razem usuwa się lekko do tyłu, robiąc miejsce swemu koledze, Perowi Arvidssonowi. Jednak jest stale obecna i bierze aktywny udział w śledztwie. A to, do prostych i przyjemnych nie należy.
Poznajemy Pera nie tylko jako policjanta, ale również jako człowieka. Per dowiedział się, że jest adoptowanym dzieckiem i ma przybraną siostrę. Udaje mu się z nią spotkać i w efekcie zamieszkuje niedaleko, obejmując posadę w Orebro. W jego życiu pojawiają się też kobiety i towarzyszymy mu w miłosnych rozterkach. Co, niestety, ma przełożenie na jego dalsze życie.....

Autorka popracowała nad tym, abyśmy poznali nowego bohatera dość dobrze i sprytnie powiązała go ze sprawą kryminalną. Anna Jansson podsuwa czytelnikowi wiele wątków, wprowadzając chaos i utrudniając nam dedukcję. Nic nie jest tutaj oczywiste, a finał okazuje się zaskakujący. Trzeba przyznać, że autorka świetnie dawkuje napięcie, a atmosfera zagęszcza się z każdą kolejna kartką.
Przeczytałam z przyjemnością i pewnie jeszcze sięgnę po książki Anny Jansson :)

Książkę Czarny motyl możecie kupić2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...