środa, 26 sierpnia 2015

Facet i Kuchnia. Smacznie, kreatywnie i bez glutenu - Szymon Kubicki

Jeśli jeszcze nie znacie FiKa i jego strony www.facetikuchnia.com.pl, czas najwyższy nadrobić zaległości! Długie ciemne włosy, gęsta broda i iście rockowy wygląd zdecydowanie wyróżniają go na tle gotujących, piekących i blogujących pań domu. To, że jest facetem, w żaden sposób nie przeszkadza mu z zaangażowaniem i pietyzmem podchodzić do tego, co kładzie na talerzu. A są to potrawy niebanalne, tym bardziej że FiK, czyli Szymon Kubicki, przeszło rok temu wykluczył ze swej diety gluten. Gotowanie bez glutenu otworzyło przed nim nowe niedostrzegane wcześniej możliwości, pobudziło kulinarną kreatywność, a co najważniejsze — pozwoliło poznać smaki i produkty, na które dotąd nie zwracał szczególnej uwagi.
Książka zawiera 130 przepisów, w dużej mierze nigdzie wcześniej niepublikowanych — w sumie 20 rozdziałów, odpowiadających produktom albo grupom produktów, po które Szymon sięga najczęściej i które uważa za warte włączenia do codziennego menu. To kuchnia pełna wyjątkowych smaków i aromatów, hołdująca idei slow food, która zainspiruje nie tylko osoby na diecie bezglutenowej, ale też wegan, wegetarian i wszystkich tych, którzy chcą czerpać przyjemność z jedzenia. Poznajcie FiKa i jego kuchnię bez glutenu, odkryjcie w sobie pasję gotowania!

Okładka: twarda
Ilosć stron:  288
Wydawnictwo:   Wydawnictwo Literackie
Premiera:  24 września 2015

Świat się zmienia, zmieniają się również kulinarne upodobania. Coraz więcej wokół nas przetworzonego jedzenia i alergii, które uaktywniają się w każdym wieku. Coraz więcej osób szuka ciekawych potraw nie zawierajacych glutenu i w książce Szymona Kubickiego znajdziecie bardzo urozmaicone menu. 
Polacy są tak przywiązani do chleba i białej mąki, że nie wyobrażają sobie bez nich kuchni - a jednak można je wyeliminowac, a przy tym nadal jeść smacznie i pełnowartościowo, a do tego zdrowiej.
Będzie więc smacznie, kreatywnie i bez glutenu! Potrzebujecie tylko książki "Facet i kuchnia"!

Szymon Kubicki prowadzi własną stronę internetową www.facetikuchnia.com.pl, gdzie pokazuje, że mężczyźni też mogą gotować i to jeszcze jak :) Promuje zdrową, kolorową i bardzo kreatywna kuchnię pozbawioną glutenu.

Facet i Kuchnia

Dieta bezglutenowa to dieta, której podstawową jest wykluczenie z jadłospisu glutenu. Źródłem glutenu są pszenica, żyto, pszenżyto, orkisz i jęczmień, często owies. 
W diecie bezglutenowej spożywa się jako zamiennik produkty z mąki kukurydzianej, ryżowej, sojowej, gryczanej, prosa, amarantusa, komosy ryżowej, ponieważ nie zawierają one glutenu.  Można również spożywać kaszę jaglaną, orzechy, soczewicę, ciecierzycę, siemię lniane, czy ziarna słonecznika.

Okra L_03
Gulasz z okry, cukinii, brokułu i kurek w pomidorach - foto Autor
Potrzeba wyeliminowania glutenu motywuje do działania i wówczas nasza kuchnia staje się bardziej kreatywna. Wykorzystujemy więcej warzyw i owoców do kolorowych i smacznych dań. W tej kuchni, jak udowadnia Autor, nie ma nudy, a zaprezentowane potrawy aż kuszą, by je zrobić i zjeść. Dzięki tej diecie wyrabiamy w sobie nowe, ważne nawyki jak np.czytanie etykiet produktów i świadome kupowanie.

Omlet z kurkami L_07
Omlet z kurkami, ziołami i lekką sałatką - foto Autor
W książce Szymona Kubickiego znajdziecie 130 przepisów na śniadania, obiady, kolacje i desery. Bajecznie kolorowe i smakowite. Całość podzielona jest na 20 rozdziałów według rodzajów używanych produktów. Mamy więc m.in. rozdziały dotyczące pomidorów, ziemniaków, szparagów, dyni, jabłek i gruszek, serów, mięsa, ryb, ale również bakalii i czekolady. Ułatwia to poszukiwanie przepisu i dostosowanie go do posiadanych produktów. 
Najbardziej podoba mi się kwintesencja, tak ujęta przez Autora:

" Próbuj, kombinuj, eksperymentuj, łącz smaki, ciesz się gotowaniem
 i dziel się swoją radością z bliskimi."

Owsianka agrestowa L_05
Owsianka z borówkami - foto Autor

Nie traktujcie więc przepisów jako ostateczność i "zło konieczne". Mile widziana jest kreatywnośc i własne pomysły, powstające na podwalinach przepisów Szymona Kubickiego.
Ja czuję się zachęcona do działania i do wprowadzenia zmian w mojej kuchni - Wam tego również życzę :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...