piątek, 11 września 2015

Ender t.2 - Lissa Price

Kontynuacja powieści Starter.
Los Angeles po wojnie bakteriologicznej, którą przeżyli dzięki szczepieniom jedynie Enderzy, ludzie w wieku od kilkudziesięciu do nawet dwustu lat, oraz Starterzy, czyli dzieci i młodzież. Dla Midlerów, czyli średniej generacji, bardziej odpornej, zabrakło szczepionki.Callie, dawniej bezdomna, mieszka teraz z Tylerem i Michaelem w okazałej rezydencji zapisanej jej przez bogatą renterkę Helenę. Pomimo zburzenia i zdelegalizowania przez rząd banku ciał, nosiciele chipów, w tym Callie, są tropieni i porywani przez nieznanych prześladowców, zainteresowanych dokonywaniem na nich eksperymentów. Callie długo unika uprowadzenia, w końcu jednak i ona zostaje uwięziona przez rządowego agenta, który poddaje ją i jej przyjaciela brutalnym testom. Po wydostaniu się z więzienia jadą na pustynię, do nowej siedziby Brockmana. Callie ma nadzieję odnaleźć tam swojego ojca i uwięzionych przyjaciół. Zdemaskowanie Brockmana okazuje się trudniejsze niż się spodziewała…

Okładka: miękka
Ilość strn : 400
Wydawnictwo: Albatros

"Ender" to kontynuacja "Startera", który zrobił na mnie duże wrażenie. Tak wiele pytań po pierwszym tomie zostało bez odpowiedzi. Jak Callie poradzi sobie w nowym życiu? Kim jest Stary człowiek? Czy odnajdzie Emmę? Ender miał uzupełnić moją wiedzę - czy odpowiedział na wszystkie pytania? Przeczytajcie i przekonajcie się sami!

Mamy świat przyszłości, Los Angeles po wojnie biologicznej, gdzie przy życiu pozostali dziadkowie zwani Enderami i ich wnuki - Starterzy. Praktycznie wszyscy rodzice zginęli, oprócz bogaczy i gwiazd. Życie w tym dziwnym świecie jest trudne, jedni pławią się w dostatku, a inni kryją po squatach i żebrzą o jedzenie.  
Callie jest nastolatką, która bardzo szybko musiała dojrzeć i zająć się młodszym, chorym bratem. Jedynym wyjściem z sytuacji, jakie znalazła było sprzedanie swego ciała do Prime Destination. Pociągnęło to falę zdarzeń, które nieodwracalnie zmieniły jej życie. Prime Destination zostało wyburzone i zniszczone, ale Stary człowiek zdołał zbiec i się ukryć. Niestety, w głowie Callie został chip, przez który mężczyzna komunikuje się z dziewczyną. Manipuluje niąą i usiłuje użyć jej ciała do swoich celów.
Pewnego dnia dziewczyna poznaje jego syna, Haydena, który pomaga się jej ukryć i walczyć z Brockmanem, jak naprawdę nazywa się Stary człowiek. Walka nie jest ani równa, ani fair..... Callie, Hayden i Michael zostają porwani i poddani badaniom - ich los stoi pod znakiem zapytania.... Czy uda im się uciec?

Ender to świetnie napisana i porywająca opowieść. Przeraża, a jednocześnie intryguje Akcja mknie jak wicher i porywa wszystko wokół. Towarzyszymy Callie w jej zmaganiach ze Starym Człowiekiem i nierównej walce, jaką musi stoczyć. Wrogowie wykorzystują jej słabe strony dążąc do realizacji swych niecnych planów, bo Callie jest jedyna i niepowtarzalna.

Lissa Price swtorzyła świetny cykl dla młodzieży, którym i starsi czylenicy nie pogardzą :) Jest oryginalny, ciekawy i świetnie się go czyta. Ender idealnie splata się ze Starterem i uzupełnia go w 100%. Po zakończeniu czytania, wszystko jest już jasne, choć na pewno zaskakujące. 
Świetny cykl, pozostaje żal, że to już koniec.......

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...