wtorek, 8 września 2015

Mennica - Mateusz M. Lemberg

"W nocy nie słychać w lesie śpiewu ptaków. Samotny pies myśliwski myśli o swoim panu, warując w środku młodnika. Z nudów i głodu gryzie palec dziewczyny, której ciało wyczuł pod darnią. Samotny mężczyzna siedzi w wyciszonym, ukrytym pomieszczeniu i przygląda się pracującej maszynie offsetowej. Drżą mu dłonie. Tuż obok stoi prasa do wyrobu monet. Jeszcze nie wie, że ta nielegalna mennica przyczyni się do końca jego marzeń. Policjant, który nie stoi już na straży prawa wpatruje się w pistolet na półce. Niedługo będzie musiał go użyć, żeby ochronić dobro i miłość. Nie wie, że sprowadzi śmierć, cierpienie i usłyszy samotny krzyk przerażenia ukochanej. Starzec, który przyszedł z zaświatów milczy. Zbrodnie i sprawy przeszłości właśnie wróciły. Lemberg wraca do bohaterów "Zasługi nocy" i "Patrona". W "Mennicy" Witczak, Tymański i Cynowska muszą rozwiązać swoją najtrudniejszą sprawę.

Format:  e-book
Ilość stron:   
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera:  10 września 2015

Trzeba przyznać, że przy lekturze książki Mateusza M. Lemberga nudzić się nie sposób. Miałam wrażenie jakbym sama biegała po lesie za Suzy, grzebała w grobach, uciekała przed mafią, czy towarzyszyła policjantom w ich prywatnych dywagacjach, czy problemach. Zabójstwa, porwania, pranie brudnych pieniędzy, policja i mafia.... Oj, mocnych wrażeń tutaj nie brakuje! Powracają bohaterowie poznani w Patronie i Zasługach nocy - Witczak, Cyna, Tymański. A czeka ich nie tylko sprawa do rozwiązania, ale również prywatne, poplątane życie do wyprostowania....

W lesie, pies myśliwski o imieniu Suzy, znajduje zwłoki młodej kobiety. Okazuje się, że pod jej ciałem, policja znajduje 3 stare szkielety, leżące tam od lat. Grób seryjnego mordercy? Sprawę prowadzi Tymański, wraz z Agnieszką Cynowską zwaną Cyną. Sprawa do prostych nie należy, a każde z nich ma na głowie jeszcze prywatne kłopoty.

Cyna jest w ciąży, która jest wynikiem gwałtu. Co dodatkowo komplikuje jej plany związane ze zmianą płci. Właśnie otrzymała lekarskie orzeczenie o wyparciu własnej płci i marzy o zmianie w mężczyznę, którym czuła się od zawsze. Planuje urodzić dziecko, oddać je do adopcji i dokończyć proces zmiany płci. Wraca do pracy ze zwolnienia lekarskiego i razem z Hifem zabiera się do rozwiązania nowej sprawy. Dowiaduje się przy okazji, że sprawca gwałtu na niej właśnie wyszedł na wolność. Kobieta nie czuje się bezpiecznie.....

Tymański zwany Hifem, ma na głowie byłą żonę, chorego synka oraz nastoletnią córkę. Rozeszły się jego drogi z Agatą, Mumia wygląda, jakby chciała do niego wrocić, a z Zuzą są problemy. Nie ogarnia tego.... Sprawa mocno komplikuje się, kiedy w związku z prowadzoną sprawą zostaje porwana jego córka, a on nie może tego faktu zgłosić. Ale od czego są przyjaciele....!

W sprawę prowadzoną przez Hifa, wydaje się być zamieszany jego dawny kolega, Witczak.
Witczak, były policjant, walczy z chorobą u znajomych, Saksów, mieszkając z nimi w domku, w lesie. Zostaje zamieszany w sprawę produkcji i prania brudnych pieniędzy, kiedy okazuje się, że została porwana żona i siostra Jana Saksa, który chciał zerwać z działalnością przestępczą. Witczak pomaga mu, samemu pakując się w coraz większe kłopoty.
Jaki jest zwiazek między gangsterską kasą, a zamordowaną dziewczyną? Przeczytajcie sami - nie zdradzę wszystkiego :)

"Mennica" to wielowątkowy, niesamowicie wciagający i intrygujący kryminał. Doskonale napisany, genialnie pomyślany - chylę czoło przed autorem i stwierdzam,  że rośnie nam w Polsce konkurencja kryminalna w stosunku do mistrzów-Skandynawów. Mamy świetnych autorów - Miłoszewski, Lemberg, Bonda.... jeszcze parę nazwisk bym dorzuciła. Jest naprawdę dobrze w polskiej literaturze kryminalnej!
Akcja "Mennicy" toczy się wielowątkowo, towarzyszymy Cynie, Witczakowi i Tymańskiego w ich posunięciach. Ich historie w końcu łączą się w znakomitą całość, nierozerwalną i mocno powiązaną, co na początku trudno stwierdzić. 
Mateusz M. Lemberg zwodzi nas, podsuwa kolejne wątki i miesza nam w głowach. Akcja toczy się jak burza i porywa czytelnika w wir wydarzeń. Emocji i atrakcji tutaj nie brakuje, a całość jest dopracowana do perfekcji. Znakomicie ukazane są postacie, drobiazgowo zaprezentowane, przemyślane  mocno nakreślone. Stanowią one jeden z wielkich atutów tej powieści. Kolejny atut to niesamowity klimat i oryginalna fabuła.
Polecam serdecznie "Mennicę" - naprawdę znakomity kryminał, pełen emocji i ludzkich dylematów!


1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...