środa, 6 stycznia 2016

W samym sercu morza. Katastrofa statku wielorybniczego Essex - Nathaniel Philbrick

Dwudziestego listopada 1820 roku statek wielorybniczy Essex zostaje staranowany przez ogromnego kaszalota. Dwudziestoosobowa załoga wyrusza trzema szalupami ku brzegom Ameryki Południowej. Czeka ich cztery i pół tysiąca mil żeglugi po bezkresnym oceanie. W ciągu najbliższych trzech miesięcy przekonają się, do czego może posunąć się człowiek walczący z morzem, gdy widzi, jak jego towarzysze, jeden po drugim, giną z pragnienia, głodu, chorób i przerażenia. Katastrofa statku wielorybniczego Essex stała się wydarzeniem tak legendarnym, jak niemal sto lat później katastrofa Titanica. Była inspiracją dla Hermana Melville’a do napisania kulminacyjnej sceny w słynnej powieści Moby Dick.

Okładka: miękka
Ilość stron:
Wydawnictwo: Harper Collins

Nathaniel Philbrick jest pisarzem, ale i zapalonym żeglarzem. W swoich książkach łączy obie pasje, w taki sposób powstają bardzo realne i porywające powieści. Tym razem na warsztacie pisarza znalazła się, oparta na faktach, opowieść o wyprawie statku wielorybniczego Essex na kaszaloty w 1820 roku.

Statek wielorybniczy Essex, z ponad 20 osobową załogą, wyruszył na wyprawę. Doszło do kolizji z ogromnym kaszalotem, która miała dla statku i jego załogi, dramatyczne skutki. Ogromny statek na skutek odniesionych uszkodzeń zatonął na Pacyfiku. Załoga zdołała przesiąść się na trzy szalupy ratunkowe i wyruszyła w niezwykle trudną i długą podróż ku wybrzeżom Ameryki Południowej. Droga, którą musieli pokonać, wynosiła ponad cztery i pół tysiąca mil morskich. W drewnianych szalupach, na ogromnym oceanie, to było nie lada wyzwanie. Zdani tylko na siebie i na żywioł, który ich otaczał. 

Towarzyszymy im, na stronach powieści, w morderczej walce o przeżycie i dotarcie do celu. Przeżywamy śmierć poszczególnych członków zalogi i kibicujemy pozostałym, aby udało im się dotrzeć do celu.
Powieść jest przerażająca, bo tak bardzo prawdziwa. Ukazuje heroiczną walkę o życie, pokazuje jak silny jest człowiek i do jakich czynów może się posunąć w skrajnych sytuacjach.
Autor, na faktach, oparł swoją porywającą powieść, która doczekła się ekranizacji. Powieść jest przepełniona emocjami i ma niesamowity klimat. Ciarki chodzą po plecach podczas jej lektury.
Nathanielowi Philbrickowi udało się oddać w barwny sposób, zarówno otaczający rozbitków żywioł, jak i ich emocje i zmagania, często z samym sobą. Podczas lektury powieści otacza nas strach, śmierć, choroby i niesamowita determinacja oraz dążenie do celu. 

"W samym sercu morza" to niesamowity dokument ilustrujący prawdziwe, przerażające wydarzenia. Jest świetnie napisany, z dużą znajomością tematu i wiedzą na temat wydarzeń - widać tutaj szczegółowe przygotowanie Autora. Opowieść jest perfekcyjna - czyta się ją z wypiekami na twarzy!


Logo Harper Collins

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...