niedziela, 28 lutego 2016

Mały Przyjaciel - Donna Tartt

Alexandria w stanie Missisipi, Dzień Matki. Mały Robin Dufresnes zostaje powieszony na drzewie w ogródku rodziców. Dwanaście lat później zagadka jego śmierci pozostaje nierozwiązana. Harriet, która była niemowlęciem w momencie śmierci brata, postanawia znaleźć i ukarać mordercę i scalić rodzinę, która rozpadła się po tej tragedii.Uzbrojona w wiedzę zaczerpniętą z książek przygodowych, Harriet, w towarzystwie najlepszego przyjaciela, szuka zemsty w śmiertelnie niebezpiecznym półświatku amerykańskiego Południa.
To amerykańska powieść gotycka, a zarazem epicka opowieść o zemście, utracie niewinności i sprawiedliwości, którą pragnie się wymierzyć samemu.

Okładka: twarda
Ilośc stron: 608
Wydawnictwo:  Znak Literanova

Donna Tartt pisze książki przez duże K, które są nominowane do wielu nagród i osiągają szczyty bestsellerów. Ona potrafi naprawdę znakomicie pisać. Jej powieści są magnetyczne i posiadają klimat, który udziela się czytelnikowi. 

"Mały przyjaciel" to powieść gotycka, mroczna i niezywkle klimatyczna. To opowieść o tragedii, smutku, zemście i dążeniu do sprawiedliwości. Sprawia, że po plecach chodzą ciarki, a po głowie kłębią się tysiące myśli.

Akcja powieści rozgrywa się w Alexandrii, w stanie Missisipi. W Dniu Matki, wszyscy świętują, a mały Robin Dufrenes bawi się ze swoją siostrą w ogrodzie. Mija trochę czasu, chłopiec zostaje znaleziony, powieszony na drzewie w ogrodzie rodziców. Szok i wielka rozpacz! Kto mógł się dopełnić tak strasznej zbrodni? I dlaczego chłopiec nie wzywał pomocy??? Pytań jest wiele, ale odpowiedzi na nie brak.
Mija dwanaście lat, sprawa pozostaje niewyjaśniona, a rodzina nigdy już nie będzie taka sama. Ta tragedia przytłoczyła ją i zmieniła nieodwracalnie. Siostra Robina, Harriet, postanawia sama zająć się sprawą, odnaleźć winnego i spróbować na nowo scalić rodzinę. Nie będzie to zadanie ani łatwe, ani przyjemne, ani bezpieczne.... Czy pragnienie zemsty faktycznie przyniesie jej ukojenie?

"Mały przyjaciel" to niesamowita powieść. Nie jest to kryminał, czy thriller, który się czyta, odkłada i zapomina. Ta powieść przepełniona jest emocjami, jej lektura wymaga czasu i skupienia. Obok wątku zabójstwa, bardzo ważną rolę odgrywa tutaj studium psychologiczne rodziny zmienionej przez tragedię. Śmierć Robina kładzie się cieniem na dalszym życiu całej jego rodziny. Rozpacz i smutek, zniechęcenie i apatia, chęć zemsty i wyjaśnienia sprawy oraz dążenie do wymierzenia sprawidliwości. Całe spektrum ludzkich zachowań umieściła Donna Tartt w swej powieści. 
Powieść naprawdę robi wrażenie na czytelniku, jest dopracowana do maksimum. Autorka operuje bogatym słownictwem, przez co powieść czyta się "ze smakiem". 
Nie można, nie wspomnieć tutaj o przepięknym wydaniu powieści - całość pieści zmysły czytelnika. Pięknie wydana książka, z niebanalnym wnętrzem, które pozostaje w pamięci na długo. Czegóż chcieć więcej? Tylko czytać!

3 komentarze:

 1. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że książka jest aż tak dobra, a chciałam ją ostatnio zamówić. Na pewno po nią sięgnę, bo wątek nieco kryminalny i przysparzający o ciarki, to coś co lubię :)
  Pozdrawiam
  ksiazkowy-termit.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam gotyk w literaturze. Kilka razy zastanawiałam się nad tą pozycją, a teraz już wiem, że jest to coś zdecydowanie dla mnie :)

  http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam dwie pierwsze książki autorki. Za tę także się zabieram, ale muszę mieć sporo czasu na lekturę, delektowanie się nią.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...