wtorek, 10 maja 2016

Kamienna noc - Gaja Grzegorzewska

Ta opowieść zaczyna się od winy i ucieczki przed karą. Dwoje wyrzutków przemierza Europę. Nowe tożsamości, fałszywe paszporty, kolejne maski dobierane wraz ze zmieniającymi się współrzędnymi geograficznymi. Ich codzienność to przemoc, ciągłe zagrożenie, wyrzuty sumienia, namiętność, która rodzi ból oraz strach — zwłaszcza przed tym, czego nie widać. Ale ich wspólna podróż ma też bardziej prozaiczną twarz: codzienna nauka bycia razem, budowanie zaufania i próba nieobwiniania się nawzajem za wspólny upadek. Oto cena miłości zakazanej.
To, że Julia Dobrowolska zniknęła z Krakowa, nie zdziwiło nikogo. Kobieta została skompromitowana po tym, jak jeden z tabloidów ujawnił kulisy jej romansu. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że właśnie powstaje książka, której główną bohaterką ma być Dobrowolska, a autorką publikacji Eliza Florek — dziennikarka, która niegdyś ujawniła jej wielką tajemnicę. Policja liczy, że Florek doprowadzi ich do Dobrowolskiej, która podobno wróciła na stare śmieci, by dokończyć sprawę Marii Karo — matki zamordowanej i zgwałconej dziewczynki. To zlecenie jest dla Julii szczególnie ważne…

Okladka: miękka
Ilośc stron: 436
Cykl: Julia Dobrowolska

"Kamienna noc" to kolejny tom z cyklu opowieści o losach Julii Dobrowolskiej, detektyw z Krakowa. 
Kobieta została zmuszona do zamknięcia swego biura i zniknięcia z Krakowa, kiedy jeden z tabloidów ujawnił kulisy jej kazirodczego związku z przyrodnim bratem. Negatywnie wpłynęło to na relację Julii z jej mężem, który z racji wykonywanego zawodu depcze jej po piętach....

Julia i Profesor uciekają przez Europę, udając litewskie małżeństwo archeologów. Ich kazirodczy związek również przechodzi kryzys. Mężczyzna nie ufa swej partnerce, a i ona daleka jest od miłości. Nadal łączy ich gorący seks, ale..... Na wykopaliskach tajemnic nie brakuje, pojawiają się trupy, zaczyna się obwinianie.... Związek rodzeństwa stoi na krawędzi. Julia wraca do Krakowa sama..... i zaczyna odgrzebywać starą sprawę zabójstwa małej Helenki i zaginięcia jej matki, Marii Karo. Pomaga jej w tym Eliza Florek, dziennikarka, która wcześniej napisała o niej druzgocący artykuł. Co z tego wyniknie? Przeczytajcie!

Powieść Grzegorzewskiej stanowiłaby doskonały scenariusz na film, którego nie powstydziłby się żaden ze światowych reżyserów. Jej powieść jest przewrotna, niejednoznaczna i bardzo intrygująca.
W książce "Kamienna noc" znajdziecie skomplikowane ludzie losy i pokręcone umysły, śmierć, zdradę, zakazaną miłość i wątek kryminalny. 
Fabułę poznajemy poprzez rodziały bieżące, rozdziały minus ukazujące retrospekcję, protokóły z przesłuchania Elizy Florek i fragmenty jej książki. Całość, pozornie skomplikowana, splata się w logiczną całość. 
Autorka pisząc, używa lekkiego i przyjemnego w odbiorze języka, jednak przy powieści "Kamienna noc" potrzeba skupienia, aby wgryźć się w wątki, które przeplatają się między sobą.
Powieść jest bardzo oryginalna i na pewno na długo pozostawi swój ślad w umysłach czytelników.2 komentarze:

 1. "Uniosła głowę, senna
  z ciemności, co straszliwym otacza ją kołem.
  Zgasła jej światłość dzienna.
  Trwa tylko noc kamienna!
  Włosy ziemi pokryte rozpaczy popiołem."
  - William Blake (przekład: Zygmunt Kubiak)  Jeśli ktoś dotąd nie miał styczności z twórczością Gai Grzegorzewskiej, podaję kolejność: - Żniwiarz (debiut), - Noc z czwartku na niedzielę, - Topielica (Nagroda Wielkiego Kalibru), - Grób, - Betonowy Pałac (I), - Kamienna Noc (II). Według mnie, aby wynieść jak najwięcej smaczków z historii Julii, Profesora i innych bohaterów, polecam zacząć lekturę przynajmniej od "Grobu".

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam Betonowy Pałac, był niezły. O Kamiennej Nocy słyszałam natomiast różne, często niezbyt pochlebne opinie. Ale i tak przeczytam, albo przynajmniej spróbuję, sprawdzę, jaka to powieść.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...