wtorek, 27 września 2016

Dziedzictwo Orchana - Aline Ohanesian

Kiedy genialny i ekscentryczny dziadek Orchana – Kemal, twórca potężnej dynastii zajmującej się wytwarzaniem tradycyjnych dywanów – zostaje znaleziony martwy, wnuk dziedziczy po nim działający dziesiątki lat prężny interes. Otwarcie pełnego testamentu zrodzi jednak szereg pytań, które sprawią, że fundament całej rodziny zadrży w posadach. Okaże się, że rodzinny dom został zapisany obcej, starzejącej się kobiecie, przebywającej w ormiańskim domu starości w Los Angeles, o której nikt nigdy nie słyszał. Trzymając w ręku stary szkicownik dziadka, Orchan wsiada do samolotu lecącego do Kalifornii, aby poznać tajemniczą staruszkę i za wszelką cenę nakłonić ją do odrzucenia testamentu. Na miejscu poznaje nie tylko historię osiemdziesięciosiedmioletniej Sedy, ale przekonuje się, że jej ujawnienie zagraża dziedzictwu tureckiej rodziny Orchana.

Okładka: miękka
Ilość stron: 360
Wydawnictwo:  Wydawnictwo Kobiece

"Dziedzictwo Orchana" to napisana z polotem i rozmachem powieść o miłości, tragediach i ludzkich tajemnicach. Akcja powieści dzieje się równolegle współcześnie i u schyłku Imperium Osmańskiego.
To opowieść o Turkach i Ormianach, o walce o swoje życie i własne pragnienia oraz wierzenia. To opowieść o miłości i o ludobójstwie, o różnicach w pochodzeniu i o miłości ponad podziałami.
Historia rodziny Orchana utkana jest z wielokolorowych nitek losu w wielki turecki dywan, tajemniczy i niejednoznaczny. Ludzkie tajemnice wymieszane są z cała plejadą uczuć i emocji.

Kemal był ekscentrycznym seniorem rodu, poważanym przez okoliczną ludność,a jednocześnie niedocenianym przez własnego syna. Bardzo kochał go wnuk, Orchan, mieszkający z dala od domu po wygnaniu i pobycie w więzieniu za wyrażanie niewłaściwych opinii o kraju poprzez fotografię.
Orchan wraca do rodzinnego domu na pogrzeb swego dziadka, który dokonał życia w kadzi z barwnikiem. Pozostawił po sobie dom, fabryki oraz zaskakujący rodzinę testament. Większość swego majątku zostawił ukochanemu wnukowi, co wzruszyło Orchana i rozgniewało jego ojca, Mustafę. Najbardziej jednak zaskoczył członków rodziny zapis dotyczący zapisania rodzinnego domu tajemniczej i nieznanej kobiecie - Sedzie. Orchan wyrusza w podróż w jej poszukiwaniu i odnajduje ją w ormiańskim domu starców. Zbliża się do kobiety i z ciekawości okrywa jej przeszłość, tak mocno związaną z jego rodziną.....

'Dziedzictwo Orchana" to niesamowita powieść, która porwie was w podróż w czasie i przestrzeni do kraju Turków i Ormian, Wątek tajemnic rodzinnych i niezwykłej miłości ubarwia opowieść o odwiecznej wojnie między Turkami i Ormianami, o ludobójstwie na ogromną skalę, o którym wielu z nas nie ma zielonego pojęcia. Wszędzie pisze się o pogromie Żydów, a tak mało wspomina się o tureckim wątku podobnej historii, Znajdziecie tu piękne sceny, ale znajdziecie również bardzo drastyczne. Miałam wrażenie jakby koszmary drugiej wojny światowej odżyły tutaj w zupełnie innym wydaniu. Jak można zadźgać bagnetem kobietę w ciąży?.... ludzkie zachowania są niepojęte - jak niepojęte są meandry ludzkiego umysłu, które do takich działań prowadzą.
Jestem pod wielkim wrażeniem tej powieści i siły przekazu, jaką ze sobą niesie. Tę książkę po prostu trzeba przeczytać!
 


3 komentarze:

 1. kurczę no, okładka już mnie kupiła, a teraz ta recenzja, ja ją chcę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Recenzja - brak słów, całkowicie się z Tobą zgadzam. Nie spodziewałam się takiej siły i poruszenia, jakie wywołała we mnie lektura.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fabuła wydaje się porywająca i ten wątek tajemniczej spadkobierczyni musi być bardzo interesujący. Nie jestem jednak pewna czy tamtejsza kultura by do mnie przemówiła.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...