piątek, 11 listopada 2016

Lontano - Jean-Christophe Grange

Ojciec jest najważniejszym gliniarzem Francji, starszy syn pracuje w kryminalnej, młodszy robi karierę w świecie finansów, a córka, najmłodsza z rodzeństwa, za wszelką cenę próbuje zaistnieć w branży filmowej… To nienawiść pełni w rodzinie Morvanów funkcję najsilniejszego spoiwa. Lecz kiedy Człowiek Gwóźdź – mityczny morderca z lat 70., którego schwytaniem zasłynął senior rodu – nieoczekiwanie wynurza się z afrykańskiej przeszłości, klan musi naprawdę zewrzeć szeregi. Pośród intryg finansowych i pokątnego handlu cennymi minerałami, w świecie magii yombe i posępnych szpiegowskich nor, rodzinie przyjdzie stawić czoło nieprzeciętnemu mordercy, o którym po czterdziestu latach zdążyła już zapomnieć. Morvanowie stoczą pasjonujący bój ze śmiercią, który dla każdego z nich oznaczać będzie przede wszystkim konieczność zmierzenia się z własnymi, jeszcze straszniejszymi demonami…

Okładka: miękka
Ilość stron:  704
Wydawnictwo: Sonia Draga

Grange jak zwykle znakomity - powalił mnie na kolana swoją najnowszą powieścią. Jak zwykle jest kompletnie nieprzewidywalny i niesamowicie oryginalny. Kto by wymyślił połączenie magii yombe, ludów Konga i Francuzów, a właściwie Bretończyków - tylko Jean-Christophe Grange!

Powieść rozgrywa się wielowątkowo. Głównymi bohaterami powieści jest rodzina Morvan. Ojciec rodziny jest bezkompromisowym byłym gliniarzem pracującym w służbach specjalnych, Jest chodzącą legendą, co wykorzystuje naginając prawo do swoich potrzeb. Ma niezwykły wpływ na losy i zachowania całej swojej rodziny, jego bestialstwo odbiło się mocno na ich psychice. Maggie, jego żona, to bardzo złożona postać, z jednej strony maltretowana żona, a z drugiej kobieta twarda, z tajemnicami. Ich syn Erwan jest znakomitym detektywem, który prowadzi sprawę Lontano. Córka jest niedoszłą aktorką, aktualnie callgirl, której trudno poukładać sobie życie. Loic, trzeci z rodzeństwa, jest finansistą, narkomanem, aktualnie w trakcie rozwoju i walki o dwójkę dzieci. Cała tworzy barwną i intrygującą historię. Ich początki są związane z Kongiem i kopalniami koltanu, które wydobywają w swojej firmie. Przeszłość ma ścisłe powiązanie z teraźniejszością. Kiedy Erwan prowadzi sprawę tajemniczej śmierci w bazie wojskowej, pojawiają się kolejne trupy. A modus operandi sprawcy bardzo przypomina sprawę sprzed wielu lat - Człowieka Gwioździa, ujętego przez seniora Morvan przed laty. Czy ktoś mści się na rodzinie Morvan? Co jest tego przyczyną? Czy uda im się ująć drastycznego mordercę? Przekonajcie się sami i przeczytajcie Lontano!

"Lontano" zrobiło na mnie ogromne wrażenie, jest po prostu genialne. Uwielbiam Grange'a, bo ma swój specyficzny, niepowtarzalny styl pisania i zawsze wymyśla niezwykle oryginalną fabułę, której nie znajdziecie w książkach innych pisarzy. Jestem jego wielką fanką i zawsze wypatruję kolejnych powieści. Jeśli jeszcze nie znacie twórczości tego Pana - to zachęcam do lektury Lontano!
Czeka Was mnóstwo emocji, intrygujące śledztwo, drastyczne zabójstwa oraz magia yombe - efektem takiego miksu jest znakomity thriller, jakim jest LONTANO.

2 komentarze:

  1. Nie słyszałam nic ani o autorze, ani o książce - a tu takie pochwały! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że Lontano tobie też przypadło do gustu. Ja byłam zachwycona. Kupiłam sobie właśnie ebooka Kongo Requiem- II tomu serii, ale po niemiecku. Powoli zacznę czytać.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...