sobota, 10 grudnia 2016

Noc Kupały - Katarzyna Berenika Miszczuk

Zazdrość, zdrada i kwiat paproci. Czy młoda szeptucha ocali miłość do Mieszka?Wiecie, jak to jest. To tylko dawna znajoma, on już nic do niej nie czuje, teraz liczysz się tylko ty, a oni spotkali się zupełnym przypadkiem. Gosia chciałaby w to wierzyć, ale trochę to trudne, gdy ukochany Mieszko ciągle myśli o swojej dawnej żonie Ote. Zwłaszcza gdy ta okazuje się wcale nie tak martwa, jak przypuszczała Gosława. W dodatku Ote bardzo się nie podoba, że młoda szeptucha i Mieszko tak się do siebie zbliżyli. Nim ich uczucie zdąży się porządnie rozwinąć, między kochanków wkradnie się zazdrość.Niestety, tysiącletnia rywalka to niejedyne zmartwienie Gosi. Zbliża się Noc Kupały, podczas której ma się wypełnić przeznaczenie szeptuchy. I choć Baba Jaga zaopatrzyła swoją podopieczną we wszystkie możliwe amulety i zaklęcia, Gosława ma złe przeczucia. Wprawdzie bogowie może i są gburowaci, ale przecież nie głupi. A przynajmniej tak się im wydaje. Potężna dawka humoru, moc słowiańskich wierzeń i romans, jakiego jeszcze nie było!

Okładka: miękka
Ilość stron:  352
Wydawnictwo:  W.A.B
Cykl: Kwiat paproci tom 2

"Szeptucha" podbiła moje serce i bardzo byłam ciekawa, co zdarzy się dalej. Wreszcie drugi tom wpadł w moje ręce i nie mogłam się od niego oderwać. Jestem pod wrażeniem połączenia ludowych polskich podań z rzeczywistością, Katarzyna Berenika Miszczuk stworzyła niesamowicie oryginalną i bardzo polską powieść. Pełną wąpierzy, południc, strzyg i innych rodzimych demonów. mamy zarówno swojską szeptuchę Babę Jagę jak i dawnego władcę Polan, Mieszka, nieśmiertelnego szukającego kwiatu paproci, którzy przywróci mu śmiertelność. Spotykamy ponownie Gosławę, lekarza, uczennicę szeptuchy, niezwykłą widzącą, która została urodzona, aby odnaleźć kwiat paproci. Bóstwa walczą o ten kwiat, który Gosia ma znaleźć w Noc Kupały. Młoda kobieta znajduje się pomiędzy młotem na kowadłem, chciałaby ofiarować kwiat swemu ukochanemu, ale bóstwa są bezlitosne i prześladują ją. Jeśli zawrze przymierze z jednym z bóstw, reszta zemści się na niej Żadne wyjście nie jest dobre....
Gosia pilnie uczy się na szeptuchę, choć sama jeszcze nie wie, czy chce nią zostać. Widzenie to dar, ale i przekleństwo. Kiedy dotyka Mieszka, zalewa ją fala jego wspomnień - w taki sposób poznaje Ote, jedną z jego kobiet. Również widzącą, bezwzględną i zazdrosną o Mieszka. Gosia ma nieprzyjemność poznania jej osobiście - okazuje się, że Ote jest strzygą i poluje na kolejną kobietę swego Dagome. Gosia okazuje się trudniejszym przeciwnikiem niż demonica myślała. Dochodzi między do walki na śmierć i życie w Noc Kupały - wygra lepsza.... Jednak ta śmierć znaczona jest innymi.  Kwiat paproci zostaje odnaleziony - komu Gosia go podaruje?> Przeczytajcie sami!

"Noc Kupały" to kolejna znakomita powieść Katarzyny Bereniki Miszczuk - oryginalna, zaskakująca, bardzo klimatyczna i bardzo polska. Rzeczywistość przepleciona postaciami z naszych rodzimych podań ludowych jest intrygująca. Mamy szeptuchy, zioła, ale i cuda techniki - telefony komórkowe, GPS, a wszystko to tworzy idealne połączenie. Wyobraźnia Autorki nie ma ograniczeń i dzięki temu udaje się jej napisać bardzo różne , ale za każdym razem niesamowite powieści. Genialny klimat, rewelacyjne kreacje bohaterów i ciekawa fabuła sprawiają, że książkę czyta się błyskawicznie na jednym wdechu. Znakomita - nic dodać, nic ująć! Polecam serdecznie :)
4 komentarze:

  1. Zdecydowanie muszę ją przeczytac :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Widać, że autorka wychodzi z wielką wyobraźnią do czytelnika. Jestem bardzo ciekawa, jak potoczą się losy bohaterów, więc sięgnę po oba tomy powieści.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super propozycja, jeszcze nie czytałam

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...