wtorek, 17 stycznia 2017

Po zapadnięciu nocy - Fred Vargas

Dziewczyna zamordowana trzema ciosami przecinakiem, pijaczyna, który nic nie pamięta, lecz wszystko świadczy przeciwko niemu… Inspektor Adamsberg nie ma wątpliwości: oto dopada go przeszłość. Morderca z trójzębnymi widłami znów wyruszył na łowy. Ten sam morderca, który przed laty zabił narzeczoną Raphaëla, brata Adamsberga, w ich rodzinnej wiosce w Pirenejach. Jest tylko jeden problem: ten człowiek nie żyje od prawie dwudziestu lat. Czyżby Adamsberg, wrażliwy marzyciel, tracił rozum i ścigał zjawę?

Okładka: miękka
Ilość stron: 408
Wydawnictwo: Sonia Draga 

Fred Vargas to autorka, która potrafi pisać i tworzy bardzo specyficzny klimat w swoich książkach. Jej thrillery sprawiają, że krew szybciej krąży w żyłach, a w głowie roi się od pytań.

To kolejna książka jej autorstwa, która sprawiła, że zapamiętam ją na długo. Mroczny klimat, elementy metafizyki, specyficzna seria morderstw i ulotny niczym duch sprawca, którego tropem podąża inspektor Jean-Baptiste Adamsberg. Są to morderstwa ukierunkowane na naszego inspektora, które sprawiają, że sam zaczyna być uznawany za winnego. Dlaczego? Otóż dlatego, że cała seria morderstw trójzębem rozciąga się w czasie na kilkadziesiąt lat, a wskazywany przez Adamsberga sprawca – nie żyje od 16 lat…

Morderstwa dokonywane są wg inspektora zawsze tym samy m narzędziem – trójzębem, pozostawiając po sobie na ofiarach trzy ślady w równej odległości. Mimo, że na miejscu zbrodni zostają odnalezione inne narzędzia (noże, przecinaki) – on jest pewien swej teorii i typowanego sprawcy. A sprawcą jest dystyngowany, poważany i wiekowy już sędzia. W morderstwo tą metodą przed laty był zamieszany brat Adamsberga, Rafael i on sam. Sprawa ciągnie się przez lata i ciągle budzi w inspektorze wzburzenie. Najświeższa sprawa budzi wspomnienia i ożywia duchy, a kolejna, w którą zostaje wplątany Jean-Baptiste i oskarżony o zabicie dziewczyny – przelewa czarę goryczy. Policjant zaczyna ukrywać się i z pomocą przyjaciół dąży do wyjaśnienia sprawy. Czy to duch, czy jego naśladowca -osoba z krwi i kości? Przekonajcie się sami – emocji wam nie zabraknie!

Fred Vargas napisała niezwykle oryginalny kryminał, gdzie świat realny i duchowy zazębiają się, a determinacja inspektora Adamsberga sprawia, że sprawa niewyjaśniona i wręcz nierealna zostaje zamknięta, a sprawca ujęty. Morderca z widłami działał przez wiele lat, w różnych regionach geograficznych i nikt prócz Adamsberga nie zwrócił uwagi na zbieżność sposobu zabijania. Inspektor okazał się upartym i zdeterminowanym człowiekiem, co wpędziło go w kłopoty, ale również pokazało, kto jest jego prawdziwym przyjacielem. Oprócz zacięcia i pasji detektywistycznej, mamy do czynienia z jego bardzo ludzkimi cechami i tutaj pojawia się wątek dawnego związku i dziecka, które jest tego efektem. Jak sami widzicie książka jest rozbudowana, zróżnicowana i bardzo prawdziwa.

To naprawdę świetny kryminał, który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych – przeczytajcie! Naprawdę warto!1 komentarz:

  1. Coś mi się wydaje, że przeczytam ją wcześniej niż później ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...