niedziela, 26 marca 2017

Żniwa zła - Robert Galbraith

Trzecia powieść Roberta Galbraitha to diabelsko inteligenta zagadka kryminalna, a zarazem wciągająca historia kobiety i mężczyzny, którzy znaleźli się w trudnym momencie, zarówno jeśli chodzi o życie zawodowe, jak i osobiste. Robin Ellacott otrzymuje tajemniczą przesyłkę. Z przerażeniem odkrywa w paczce odciętą nogę. Szef dziewczyny, prywatny detektyw Cormoran Strike, jest równie zaskoczony, choć nieco mniej przerażony. Przychodzą mu na myśl tylko cztery osoby, które mogłyby być zdolne do takiej brutalności. Detektyw sądzi, że policja podąża fałszywym tropem. Rozpoczyna śledztwo na własną rękę.

Okłądka: miękka
Ilośc stron:   480
Cykl: Cormoran Strike tom 3


Zwykle to ja pożyczam książki znajomym, a tym razem skorzystałam z biblioteczki koleżanki, która dostała w prezencie całą trylogię z Cormoranem Strike'iem. Pozostałe tomy już czytałam i bardzo polubiłam bohatera - z przyjemnością zatopiłam się w lekturze trzeciego tomu. Żałuję tylko, że tak mało miałam czasu i czytałam ją fragmentami przez kilka dni. Było warto!

Wszyscy znają Harry'ego Pottera i jego autorkę i myślę, że wszyscy już wiedzą, że Robert Galbraith to nikt inny jak J.K.Rowling. Autorka napisała cykl kryminałów pod pseudonimem i świetnie jej to wyszło. Ja nie jestem wielką fanką Pottera, ale Cormorana bardzo lubię.

Strike to prywatny detektyw, były wojskowy, samotny facet mieszkający obok swego biura. Aktualnie romansuje z atrakcyjną Elin, co może dziwić patrząc na zmęczonego życiem faceta z protezą nogi. Jednak trzeba przyznać, że przy bliższym poznaniu zyskuje i wielbicielek mu nie brakuje. Taką wielbicielką, która sama przed sobą nie przyznaje się do fascynacji Strike'iem jest jego asystentka Robin Ellacott, zaręczona i przygotowująca się do ślubu.  Corm nie przepada za jej narzeczonym, zresztą z wzajemnością. I tak Robin znajduje się jak w kowadle pomiędzy dwoma, ważnymi dla niej mężczyznami. Oliwy do tego ognia dolewa niezwykłe wydarzenie - otóż kurier przywozi do biura dla Robin przesyłkę. Wewnątrz dziewczyna znajduje uciętą kobiecą nogę - jest w szoku, co próbuje wykorzystać narzeczony i skłonić ją do rezygnacji z pracy. Kłócą się i dziewczyna zrywa zaręczyny. Wszystko z boku obserwuje tajemniczy zabójca kobiet, który chcąc zemścić się na Strike'u uderza w Robin, która jest jego słabym punktem. Policja zaczyna swoje  śledztwo, wiążąc nogę z zabójstwami kobiet, a Strike i Robin zaczynają swoją inwigilację. Z trzech typowanych przez Strike'a mężczyzn, każdy mógłby być sprawcą. Czy Strike'a nie zawiodła intuicja? Jaki będzie finał sprawy? Przekonajcie się sami! 

"Żniwa zła" to kolejna znakomita powieść, jeszcze bardziej przybliżająca nam Cormorana Strike'a. To niesamowity facet, oddany swej pracy, a przy tym bardzo ludzki i uczuciowy. Finał powieści sprawia, że pozostaje mieć tylko nadzieję, że to nie koniec i jeszcze spotkamy się z dwójką naszych bohaterów. Książka jest świetnie napisana i wciągająca, a losy bohaterów poplątane jak tylko można. Jedak finał daje nadzieję, że choć ich życie prywatne w końcu się poukłada :) 
Przeczytałam z przyjemnością, a książka uprzyjemniła mi te krótkie chwile, które mogłam jej poświęcić.. Polecam!3 komentarze:

  1. Czekam na kolejne perypetie Strike'a :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam w planach cały cykl, ale jakoś nie mogę dopaść w bibliotece. Tyle miłych słów już o nim słyszałam, że nie mogę się doczekać tego "spotkania" :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie znam jeszcze tej serii i choć nie gustuję w tym typie literatury, chyba skuszę się na wszystkie części tej opowieści. Zapowiada się dobra lektura :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...