piątek, 14 kwietnia 2017

Arkandel - Katarzyna Bułat

Co łączy Riwierę Czarnogórską z chorwacką wyspą Arkandel? Jaki jest związek między tajemniczym zeszytem a rodzinnymi wakacjami? Niewiadomych jest wiele, a pewne jedynie to, że czytając, staniemy wobec dalszych pytań  o sens życia, znaczenie uczuć, inny, równoległy świat, w którym nadal wybrzmiewa głos z przeszłości. To, co minione, nieoczekiwanie uobecnia się w świetle wakacyjnego słońca, zmieniając letnią eskapadę bohaterów w okazję do wielkich porządków w ich związku. Wystarczy otworzyć czyjś zeszyt.

Okładka: miękka
Ilość stron: 158
Wydawnictwo: Novae Res

"Arkandel" to bardzo specyficzna książka, mała i niepozorna, ale jej wnętrze kryje ogromny ładunek emocji. To powieść obyczajowa, która zapada w pamięć i skłania do refleksji.

Jest ONA, ON i dziecko, a nad nimi unosi się cień jego pierwszej żony, matki Meli. Anna wie, że jest tą drugą, związała się z przyjacielem z dzieciństwa i zastąpiła Meli zmarłą w wypadku Martę. Jednak Karol nie może się otrząsnąć z poczucia winy, że Marta zginęła z jego winy. Ucieka w siebie, za wsparcie ma maleńkiego aniołka i zupełnie nie widzi, że jego aniołek mała Mela została na boku. Anna postanawia to zmienić. Podstępem zostawia obok talizmanu niezwykły dziennik, który intryguje jej męża na tyle, że zaczyna go czytać. A jak już czyta to nie może się oderwać - cel został osiągnięty. Podróżują cała rodziną na wakacje, a jednocześnie dla Karola jest to podróż wgłąb siebie. Przenosi się do Arkandela, gdzie czeka na niego kobieta, która prowadzi go przez przeszłość i decyzje, pozwala zrozumieć wiele rzeczy, pomaga zbliżyć się do Meli, pokazuje co jest w życiu ważne. Anna jest zdecydowana odejść od męża, aby mógł pookładać sobie życie. Karol początkowo jest wściekły i obrażony, ale z czasem sam zrozumie, czego w życiu pragnie. Tak naprawdę!

"Arkandel" to niewielka książeczka, a głęboka niczym studnia. Pełno w niej ludzkich uczuć i emocji, kotłują się one i mieszają, ale prowadzą ku rozwiązaniu. Meandry ludzkiego losu są pokręcone, a niektórych decyzji nie da się cofnąć. Niektórych słów nie da się cofnąć, a ich skutki mogą okazać się nieodwołalne i niezmienne. Odczuł to Karol, ale z czasem zrozumiał i znalazł nowy cel w życiu.
"Arkandel" to mądra i pięknie napisana książka, która mnie urzekła.
2 komentarze:

  1. Raczej nie jest to książka dla mnie, ale na pewno znajdzie zwolenników.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...