środa, 17 maja 2017

Zagubieni w Paryżu - Anna Laura Rucińska

Valérie – z dwójką dzieci i trzecim w drodze – odchodzi od męża i postanawia ułożyć sobie życie we Francji. Jest rok 1980. W Paryżu poznaje dużo od siebie starszego Andrzeja, pisarza i tłumacza. I choć wie, że Andrzej ma żonę, zakochuje się bez pamięci. Poznaje też środowisko polskich intelektualistów i artystów i postanawia nauczyć się polskiego. Po jakimś czasie Valérie uzmysławia sobie, że jej ukochany działa w opozycji i jego wizyty w Paryżu mają konspiracyjny charakter. 13 grudnia 1981 świat wstrzymuje oddech.  Valérie nie wie, czy Andrzej w Warszawie żyje. Wbrew wszystkiemu decyduje się na szalony krok: zorganizować pomoc humanitarną i wyruszyć do objętej stanem wojennym Polski. Nie wie jednak, że czeka ją tam kilka przykrych niespodzianek… Zagubieni w Paryżu to opowieść o przyjaźni między kobietami, ścieżkach prowadzących do wolności, o wzajemnym wspieraniu się i walce o siebie.

Okładka: miękka
Ilość stron:  232
Wydawnictwo/:  Marginesy

Zagubieni w Paryżu to pozycja wyjątkowa, bardzo polska, bardzo prawdziwa i bardzo realna. Akcha powiesci dzieje się w Australii, we Włoszech, w Polsce i w Francji. Tak samo wielonarodosciowi są bohaterowie tej powieści. To piękna opowieść o przyjaźni, miłości, poszukiwaniu siebie i walce i wolność,zarówno tą osobistą jak i krajową.

Akcja powiesci dzieje się w XX wieku, mamy przełomowy dla Polski rok 1981, ale wszystko rozpoczyna się wcześniej... Valerie, główna bohaterka powieści, Australijka, zakochuje się w tajemniczym i małomównym Włochu. Biorę ślub ze względu na ciążę i zamieszkują z rodziną męża. To typowa włoska familia, gdzie rządzi mamma. Małżonkowie oddalają się od siebie, pomimo dwójki dzieci, które mają. Valerie kochająca otwarte duże przestrzenie zaczyna się dusić w miejscowości otoczonej górami. Kiedy okazuje się, że jest w 3 ciąży - przy pomocy rodziny, ucieka od męża i wraca do Australii. Ten nie daje za wygraną i Stara się skłonić żonę do powrotu - bez skutecznie. Valerie mocno wspiera babcia, która zasiewa w niej pomysł przeprowadzenia się do Francji. Przy wsparciu rodziny znajduje tam dom, pracę i w końcu zakochuje się. Nie ma jednak szczęścia w miłości... Jej wybranek, Andrzej jest Polakiem, który we Francji pojawia się i znika. W dodatku jest żonaty, a w Polsce nastają trudne czasy. Zostaje ogłoszony stan wojenny i ich kontakt się urywa. Valerie decyduje się na szalony krok i wyrusza do Polski na poszukiwania ukochanego.Zagubieni w Paryżu to wzruszająca i porywająca opowieść o życiu, o jego pokręconych ścieżkach i wyzwaniach, jakie stawia przed ludźmi. Nie tylko Valerie poznajemy w tej powieści, jest jeszcze jej nauczyciel polskiego Jacek, jego żona Zosia, z która Valerie się zaprzyjaźnić i jej kuzynka Janka, zaangażowana Polska patriotów. Ich losy splatają się na kartach powieści, a bardzo mocno ich losy warunkuje trudną sytuacja w Polsce.
Zaintrygowani? Sięgnięcie po Zagubionych w Paryżu i poznajcie ich losy. Naprawdę warto!1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...