czwartek, 1 czerwca 2017

Talizmany - Dominik W. Rettinger

Ewa Modlińska, historyk sztuki z wyboru i dziennikarka z przypadku, traci równocześnie faceta i pracę. W życiu jednak zawsze jest coś za coś – wskutek zbiegu okoliczności odkrywa w sobie dawno zapomnianą pasję do renesansu. Wpada na trop jednej z największych tajemnic historii. Czy siedemnastowieczne przekazy o fantastycznym skarbie okażą się prawdą? Czy Ewie wystarczy wiedzy i energii, by rozwiązać zagadkę? Kto jeszcze, oprócz niej, porwie się na tę próbę? Ślady prowadzą od Bizancjum przez Wenecję do Polski, a ściślej do potężnej XVII-wiecznej fortecy-pałacu Krzyżtopór. Splątane wątki, zaskakujące zwroty sytuacji, intrygi rodzinne, niebezpieczni rywale, gorące uczucia… Czy w odkryciu sekretu pomoże miłość? Polski Kod Leonarda da Vinci: sensacja, humor i romantyzm.

Okłądka: miękka
Ilość stron:   464
Wydawnictwo:  Edipresse Ksiązki

Bardzo chętnie sięgam po książki scenarzysty i pisarza Dominika W. Rettingera. Przeczytałam prawie wszystkie jego powieści i powiem jedno - jest naprawdę świetny. Każda jego książka jest oryginalna, różnią się od siebie tematycznie, ale łączy je lekki i przyjemny w odbiorze język, którym posługuje się Autor.

"Talizmany" to doskonała książka obyczajowo-sensacyjna, pełna tajemnic, wciągająca i intrygująca.
Ewa Modlińska jest historykiem sztuki, jednak od lat nie pracuje w zawodzie. Aktualnie pracuje jako dziennikarka i zajmuje się opisywaniem nowinek z życia towarzyskiego. Jej praca zostaje jednak zagrożona na skutek zdrady jej życiowego partnera. Ewę poproszono o opisanie jego aktualnego romansu, co było dla niej kroplą przelewającą czarę życiowej goryczy. Zraniona, smutna i zła postanawia porzucić swe życie i wyprowadzić się do stryjecznej ciotki. Na miejscu zastaje przygotowania do jej pogrzebu, o którym nikt jej nie powiadomił. Jest rozżalona i przygnębiona,a dodatkowo rodzina jej wuja nie uprzyjemnia tej sytuacji. Na miejscu okazuje się, że odziedziczyła majątek po ciotce. Żeby nie było zbyt pięknie w domu dochodzi do kilku włamań, notorycznie ginie i wraca do Ewy portret Krzysztofa Ossolińskiego, który gra ważną rolę w tej historii. Ewa dostała go własnie od zmarłej ciotki bardzo go ceni. Jest on elementem do rozwiązania pewnej niezwykłej rodzinnej tajemnicy. Tropem Ewy podążają członkowie jej dalekiej rodziny z Włoch. Młoda kobieta zostaje wciągnięta w wir wydarzeń, których początki sięgają czasów Bizancjum. Czy Ewa jako historyk sztuki pokusi się o rozwiązanie tej niesamowitej zagadki? Przeczytajcie sami - czeka was mnóstwo sensacji, ale również doskonała zabawa. Autor nie stroni  lekkiej satyry, która nadaje opowieści lekkości, a niektóre sytuacje bawią do łez.

"Talizmany" to kolejna świetna książka Dominika W. Rettingera. I choć nie wpisałabym jej w nurt książek kododavinci-podobnych, to jednak ma w sobie to "coś", co sprawia, że czyta się ją z przyjemnością i z zapartym tchem. Bardzo podobały mi się różnorodne sylwetki bohaterów, nakreślone mocną i wyrazistą kreską, bardzo rozpoznawalne i ciekawe. Nad książka unosi się atmosfera tajemnicy i niedopowiedzenia, które z czasem powoli odsłania nam clue opowieści.
Przeczytałam z dużą przyjemnością i serdecznie polecam!1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...