sobota, 21 października 2017

Zapisane w wodzie - Paula Hawkins

Kilka dni przed śmiercią Nel Abbott dzwoni do swojej siostry. Jules nie odbiera, ignorując jej prośbę o pomoc. Nel umiera. Mieszkańcy miasteczka mówią, że „skoczyła“. A Jules musi wrócić do miejsca, z którego kiedyś uciekła – miała nadzieję, że na dobre – aby zaopiekować się swoją piętnastoletnią siostrzenicą.  Julia się boi. Tak bardzo się boi. Dawno pogrzebanych wspomnień, starego młyna, świadomości, że Nel nigdy by tego nie zrobiła. A najbardziej boi się wody i zakola rzeki, które miejscowi nazywają Topieliskiem. W tym samym dynamicznym stylu i z tym samym dogłębnym zrozumieniem kierujących człowiekiem instynktów, jakie pochłonęły miliony czytelników jej debiutanckiej powieści, Paula Hawkins przedstawia nowy porywający thriller, w którego tle czają się historie z przeszłości i drzemie siła, z jaką potrafią one zniszczyć ludzkie życie.

Okładka: miękka
Ilośc stron:  368
Wydawnictwo: Świat Książki

Paulę Hawkins doskonale pamiętam jako autorkę Dziewczyny z pociągu, znakomicie napisanej książki. Zapisane w wodzie to jej nowa książka, tajemnicza i zapadająca w pamięć. Okładka pogłębia klimat książki i przemawia do wyobraźni czytelników. Autorka doskonale manewruje uczuciami i emocjami czytelników, podsyca atmosferę, zmienia wątki. Tutaj nic nie jest oczywiste ani stałe. Powrót do wspomnień, dawnego życia i miejsca wywraca życie do góry nogami i nie jest przyjemne, o czym przekonała się Jules, główna bohaterka powieści Pauli Hawkins.

Woda to żywioł, pochłania wszystko, jest nieograniczona i pełna tajemnic. To woda pochłonęła Nel Abbott... Co sprawiło, że młoda kobieta "skoczyła"? Tego musi dowiedzieć się Jules i powrócić do miejsca, do którego wracać nie chciała. Nel, na kilka dni przed śmiercią, zdzwoniła do swojej siostry, lecz ta zignorowała telefon i jej wołanie o pomoc. Co chciała powiedzieć Nel siostrze? Co przyczyniło się do jej śmierci? Tego już nam nie powie.... Jules musi się tego dowiedzieć sama.
Jules nie miała dobrych relacji z siostrą i po śmierci rodziców postanowiła nigdy nie wracać do rodzinnego domu i swoich traumatycznych wspomnień. A jednak wraca i znowu wpada jak w bagno w sprawę, która ją przerasta i przytłacza. Nie cierpi tego miejsc i obawia się go, ale również nie wierzy w samobójczą śmierć siostry. Nel by tego nie zrobiła, nie zostawiłaby swego dziecka ...
Co odkryje Jules na miejscu? Jak wygląda prawda, która została głęboko ukryta?

Zapisane w wodzie to świetny thriller, który sprawia, że skóra cierpnie podczas jego lektury. Książka ma bardzo specyficzny klimat, jest smutna, przygnębiająca i tajemnica. Samo miasteczko przeraża, zamknięta społeczność, hermetyczna i niedopuszczająca obcych, ze swoimi tajemnicami i smutkami... Mocne kreacje bohaterów sprawiają, że czyta się ją na jednym wdechu. Paula Hawkins bardzo mocno manipuluje emocjami czytelników, podrzuca nam skrawki informacji, zmienia wątki.  
Przeczytałam z ciekawością i Wam serdecznie polecam!

4 komentarze:

 1. Dużo dobrego czytałam o tej książce i aż mam ochotę poczytać, wydaje się idealna na tę porę roku :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam coraz większą ochotę na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po takiej recenzji pozostaje tylko zająć się lekturą tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Całkiem dobrze napisana historia, jednak dla mnie była za bardzo smutna i depresyjna...bardzo przytłaczająca...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...