wtorek, 7 listopada 2017

Jak zawsze - Zygmunt Miłoszewski

Komedia ironiczno-romantyczna o parze, która dostała szansę przeżycia jeszcze raz swojej miłości. I o narodzie, który dostał szansę przeżycia jeszcze raz swojej historii. I o tym, co z tego wynikło. Nowa książka autora bestsellerów o Teodorze Szackim to opowieść o tym, czy potrafimy oszukać los. A może jesteśmy skazani na „jak zawsze”? Miłoszewski mistrzowsko eksploruje nowy gatunek literacki, pokazując, że niezależnie od tego, czy bierze na warsztat horror, kryminał lub romans, zawsze umiejętnie przeplata osobiste losy bohaterów z historią Polski.

Okładka: miękka
Ilość stron:  480
Wydawnictwo:  
Premiera: 8 listopada 2017

Jak zawsze to powieść, która pokazuje nam zupełnie inną twarz Zygmunta Miłoszewskiego, którego wszyscy znamy jako twórcę Teodora Szackiego. Ja osobiście tęsknię za moim ulubionym bohaterem i żałuję, że nie ma kolejnych tomów jego perypetii.

Do nowej powieści Miłoszewskiego podeszłam z dużym dystansem, ale również z ciekawością. Powieść "Jak zawsze" to komedia obyczajowa, przyprawiona ironią i seksapilem. Naprawdę niezła i zupełnie inna niż dotychczasowa twórczość Miłoszewskiego, jednak ja zdecydowanie wolę go w wydaniu kryminalnym.

"Jak zawsze" skojarzyła mi się z filmem "Koń Trojański"  i widzę w nich wiele elementów podobnych. Głównymi bohaterami powieści jest starsze małżeństwo, Grażyna i Ludwik, którzy szykują się do obchodów swojej rocznicy ślubu. Oboje są już starzy, ich ciała straciły dawny urok, jednak oboje seksem chcą uczcić swoją rocznicę. On zaopatruje się w niebieską pigułkę, a ona odwiedza sexshop i dokonuje zakupów. Spędzają upojną noc i kiedy budzą się rankiem ich świat jest już zupełnie inny. .... Budzą się bowiem w 1963 roku, kiedy ich związek rozpoczynał się i rozkwitał, a dla Grażyny, Ludwik porzucił swoją żonę. Budzą się znowu młodzi, jędrni i skorzy do igraszek. Są w szoku z powodu zmiany, są w obcym miejscu, ale świętują i rozkoszują się seksem. Otacza ich zupełnie inny świat, mieszkanie Ludwika  jest inne i ... nadal ma starą żonę, która krótko mówiąc wyrzuca Grażynę z mieszkania. Ich życie zatacza koło i wraca do punktu wyjścia, a ich ścieżki zaczynają się rozchodzić. Ludwik świętuje rocznicę ślubu z pierwszą żoną i postanawia kontynuować ten związek, a Grażyna porzuca go. Czy to dla nich czas zmiany ? Czy ich ścieżki ponownie się połączą? Ich życie na pewno zmienia się nieodwracalnie.....

"Jak zawsze" to dobrze napisana komedia sytuacyjna, z dużą dawką humoru i drwiny. Ciekawa i zabawna, ale ciągle w mojej głowie pojawia się myśl - to już było... Ten temat był już eksploatowany i nie jest oryginalny. Owszem został przedstawiony z dużym humorem, jednak nie jest to coś nowego i odkrywczego. Przeczytałam i gdyby to był inny Autor pewnie podeszłabym do tematu łagodniej, ale Zygmunt Miłoszewski swoimi poprzednimi powieściami postawił sobie wysoko poprzeczkę i moim zdaniem, niestety trochę ona opadła. Ja czekam na kolejne powieści kryminalne w jego wykonaniu -  w tym jest naprawdę świeny.

Jeśli chcecie poznać inną twarz Zygmunta Miłoszewskiego - to koniecznie musicie przeczytać "Jak zawsze"!


5 komentarzy:

 1. Właśnie dziś zaczęłam czytać...

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście podobna do Konia Trojańskiego. Muszę po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam humor pana Zygmunta!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale świetna wiadomość! Nawet nie wiedziałam, że jest nowa książka:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...