niedziela, 31 grudnia 2017

Pierwszy śnieg - Jo Nesbø

Jest listopad, w Oslo właśnie spadł pierwszy śnieg. Birte Becker po powrocie z pracy do domu chwali syna i męża za ulepienie bałwana w ogrodzie. Nie jest on jednak ich dziełem. Stają przy oknie - i widzą, że bałwan jest skierowany twarzą w stronę domu. Patrzy wprost na nich. W tym samym czasie komisarz Harry Hole otrzymuje anonimowy list podpisany "Bałwan". Zaczyna dostrzegać wspólne cechy dawnych, niewyjaśnionych spraw. Okazuje się, że wraz z pierwszymi oznakami zimy do gazet trafia informacja o nowym morderstwie. Ofiara jest zawsze zamężną kobietą, a jednocześnie w pobliżu miejsca zbrodni pojawia się bałwan. Wszystko wskazuje na to, że po Oslo i okolicach znów krąży seryjny zabójca.

Format: e-book
Ilość stron: 520

Pierwszy śnieg to chyba ostatnia książka przeczytana w tym roku. I do tego powtórka - postanowiłam bowiem obejrzeć ekranizację tej powieści i sięgnęłam po e-booka,aby sobie ją odświeżyć. I pomimo, że kryminałów nie powinno się czytać po raz drugi, bo z góry wiadomo j się skończą, to jednak była to udana lektura, wyłapałam kilka momentów, które mi umknęły i bardziej skupiłam się na psychice bohaterów niż na samej intrydze kryminalnej. Dla mnie to jedna z lepszych powieści Nesbo.

Akcja powieści toczy się w Oslo, gdzie podczas pierwszych opadów śniegu giną kobiety, a towarzyszy im bałwan... Sprawę prowadzi legendarny Harry Hole, które zmienia się i ewaluuje z powieści na powieść. Harry nie pije ostatnio, pomimo rozstania pozostaje w kontakcie z Rakel i Olegiem. Mają oni co prawda już nowego mężczyznę w domu, jakim jest lekarz Mathias. Oleg jednak za swego ojca uznaje Harry'ego. 
Komisarz Harry Hole jakiś czas temu otrzymał list podpisany jako Bałwan, który zlekceważył, a teraz do niego wraca. Nawiązuje on do sprawy, którą przed laty prowadził, a która zakończyła się schwytaniem seryjnego mordercy. Hole jest jednak niepokorny jak zawsze, co wpływa na jego przełożonych jak płachta na byka. 
Kiedy pojawia się śnieg, przed wybranym domem pojawia się bałwan, a jest to znak, ze zginie kolejna kobieta. Kobieta, która ma dziecko z innym mężczyzną niż jej życiowy partner. Kto mści się na nic i dlaczego? To musi wyjaśnić Harry, a rozwiązanie wcale nie jest proste. Bałwan złapany - kucha, szukamy dalej.... Bałwan złapany - kucha.... Szukamy dalej... Czy Hole'owi wystarczy cierpliwości i samozaparcia do złapania Bałwana? Przeczytajcie - książka zawsze jest lepsza niż film :)

Pierwszy śnieg to znakomity thriller w wydaniu Jo Nesbo. Zaskakujący i nieprzewidywalny, tak jak jego główny bohater, komisarz Harry Hole. Uwielbiam powieści Jo Nesbo i zdarza mi się wracać do ulubionych, czym najlepszym przykładem jest Pierwszy śnieg. Ja polecam - i to podwójnie :)

Książka dostępna jest w formacie e-book na Legimi.pl

2 komentarze:

  1. Kupiłam sobie w biedronce, muszę się za Nesbo zabrać, bo brat już nawet mi męczy głowę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja na razie przeczytałam jedynie "Czerwone gardło", ale to na pewno nie ostatnia ksiązka tego Autora, którą przeczytałam!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...