wtorek, 9 kwietnia 2019

53. Dworek w Miłosnej - Agnieszka Olejnik

Wyobraź sobie długą, wysadzaną strzelistymi drzewami aleję, wiodącą do pełnego wspomnień dworku w stylu angielskim. Zajrzyj do rosarium z ogrodnikiem Antonim, przejdź się nad staw, odetchnij zapachem lawendy… Zajrzyj do miejsca, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością. Daj się uwieść niespiesznemu rytmowi życia w cichym miasteczku Miłosna.
Bogna Rytter, dziedziczka posiadłości, zapisuje swój majątek jedynym krewnym – kuzynkom Adzie i Monice. Co zrobią z nieoczekiwanym spadkiem? Czy każda zmiana jest zmianą na lepsze? Jak ułożą się stosunki między dwiema niemal obcymi kobietami, między którymi staną wielkie pieniądze i… mężczyzna?  Stare mury kryją niejedną tajemnicę. A kiedy do dworku wprowadzi się młodość, wraz z nią zamieszkają tam marzenia, namiętności i tęsknoty. 

Format: e-book
Ilość stron: 400
Wydawnictwo: Filia

Agnieszka Olejnik to jedna z tych pisarek, które tworzą w swoich powieściach taki klimat, który porusza serca czytelników. Jej powieści są bardzo realne, wzruszające i otulają niczym kocyk.

Z ciekawością sięgnęłam po najnowszą powieść Autorki zatytułowaną Dworek w Miłosnej i zatopiłam się w opowieści. A była mi tym bliższa, że dworek zlokalizowano w Wielkopolsce, gdzie mieszkam.

Bogna Rytter, u schyłku życia, zaprosiła do swego dworku w Miłosnej swoje krewne, Adę i Monikę z rodzinami. Podczas świętowania urodzin przedstawiła im swoją decyzję dotyczącą spadku po niej. Kobieta była już leciwa i postanowiła uporządkować swoje sprawy. Oznajmiła, że przekaże krewnym swój majątek i dworek pod warunkiem, że w nim zamieszkają i otoczą opieką Antoniego, mieszkańca dworku, który był jej przyjacielem i ogrodnikiem. Krewne opuściły dworek i dalej wiodły swe życie. Dziedziczka zmarła dwa lata po spotkaniu, a w życiu zarówno Ady, jak i Moniki, w tym czasie zmieniło się wiele. Ada, wraz z synem, skorzystała z okazji, jaką dał jej los, spakowała swój dobytek i przeprowadziła się do dworku. Dla rodziny Moniki i Igora był to bardzo trudny czas. W wypadku samochodowym zginęła ich córka Patrycja, A synek przeżył traumę i przestał mówić. Małżonkowie oddalili się od siebie i trwali w swej rozpaczy. Wreszcie Igor podjął decyzję o wyjeździe do Miłosnej, a Monika jak marionetka podążyła za nim. Na miejscu musieli poukładać swe życie i dostosować się do nowych warunków. Najtrudniej było Antoniemu, na którego ukochanym terenie nagle pojawili się obcy, jednak z czasem zobaczył dobre strony towarzystwa, które zapewniła mu Bogna. Ada i Dawid odnaleźli się w nowym miejscu. Igor powoli dostosowywał się do zmian i starał poświęcać swój czas Radkowi. Tylko Monika nie odnalazła się w nowej rzeczywistości, obwiniała się o śmierć córki i tęskniła do kochanka. Wreszcie podjęła trudną decyzję o opuszczeniu męża i synka i powrocie do dawnego życia. 

Czasem w życiu podejmuje się bardzo trudne decyzję, które zmieniają życie ale również wpływają na życie innych i dociskając na nich swe piętno. 

Miłosna okazała się miejscem, które otoczyło swoją opieką mieszkańców i pozwoliło im zacząć wszystko od nowa. Z jakim skutkiem? O tym musicie już przeczytać sami ...

Powieść Agnieszki Olejnik jest niezwykle ciepła i wzruszająca, a przy tym pokazuje również te ciemne i smutne strony życia. Opowieść o Miłosnej i ludziach z nią związanych zapada w pamięć czytelników i skłania do refleksji. Pokazuje różne strony życia i jego wartości. To pięknie napisana historia, którą przeczytałam z dużą przyjemnością i serdecznie polecam!


Książka dostępna jest w formacie e-book na Legimi.pl

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...