wtorek, 9 lipca 2019

91. Tajemnica Pauliny Hoffmann - Carmen Romero Dorr

Paulina Hoffmann wychowuje się w piekle nazistowskiego Berlina, jednak prawdziwy koszmar zaczyna się wraz z wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej. Ucieczka do Madrytu, burzliwa młodość, nieoczekiwane małżeństwo, a przede wszystkim wielka miłość, jaką obdarzy dzieci i jedyną wnuczkę Alicię, nadadzą sens jej życiu. Wiele lat później Alicia wybiera się w samotną podróż do Berlina, żeby zanurzyć się w przeszłości i odkryć ostatni sekret Pauliny, która sama zdecydowała o własnym losie mimo ukrywanych przez lata tragicznych wspomnień. Ta powieść to krzyk i szept, fikcja i rzeczywistość, wszystkie sprzeczności wpisane w życie kobiety wczoraj, dziś i zawsze. 
Okładka: miękka
Ilość stron:  352
Wydawnictwo: REBIS 
 Jest wiele książek o silnych kobietach, jest wiele powieści z wątkiem wojennym w tle, a jednak Tajemnica Pauliny Hoffmann, pomimo iż zawiera oba te elementy wcale nie jest oklepana, jest oryginalna, zapada w pamięć i skłania do przemyśleń. To opowieść o kilku pokoleniach silnych kobiet, która wzrusza i chwyta za serce. Przeczytałam z ogromną ciekawością i przyjemnością. Piękny, plastyczny , bogaty język sprawia, że lektura tej powieści to uczta literacka.  

Paulina Hoffmann urodziła się w Berlinie,a  jej młodość przypadła na okrutny wojenny czas. Już jako młoda dziewczyna napatrzyła się na śmierć i krzywdy innych ludzi, choć matka za wszelką cenę starała się ją chronić przed złem świata. Kiedy Armia Czerwona wkroczyła do Berlina i siała strach i spustoszenie, Paulina wraz z matką uciekły do Madrytu do rodziny. Młoda dziewczyna starała się zaadaptować do nowych warunków i przynieść dumę matce, jednak ta więdła z dnia na dzień jakby życie z niej uchodziło. I pewnego dnia świadomie z niego zrezygnowała, zostawiając córkę samą...
Życie Pauliny zmieniło się, najpierw wdała się w gorący romans z kuzynem, aby na finale wyjść za mąż za malarza i urodzić mu dzieci. Niestety, kiedy wydawało się, że w końcu jest szczęśliwa, los zadrwił z niej i zabrał jej ukochanego mężczyznę. Paulina dalej żyła dla dzieci, jednak miała swoje tajemnice, które zabrała ze sobą do grobu. Jednak jej śladami podąża ukochana wnuczka, która starając się zrozumieć i odnaleźć babkę, sama odmienia swoje życie.... 

Wojna to bardzo trudny czas, a jednak żyjąc w czasach pokoju też mamy lepsze i gorsze dni. Przekonała się o tym Alicja, wnuczka Pauliny, kiedy wyjechała śladami babci do Berlina i w samotności starała się poznać losy babci, ale również zrozumieć siebie i poukładać swoje życie. Na ile jej si ę to udało? Musicie ocenić sami po lekturze Tajemnicy Pauliny Hoffmann.
Dla mnie to była piękna, mądra, ale i chwilami bardzo smutna powieść, która otwiera oczy na życie, na meandry ludzkiego losu. Polecam gorąco!

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...