wtorek, 12 stycznia 2021

07/2021 Żywica - Ane Riel

Co się dzieje, jeśli kochasz kogoś tak bardzo, że chcesz go zatrzymać przy sobie za wszelką cenę, w bezpiecznym miejscu Rodzina Haarder mieszka na odosobnionej, porośniętej świerkami małej wysepce i z rzadka kontaktuje się z obcymi. Mieszkańcy sąsiedniej wyspy uważają ich za dziwnych, ale nie wtrącają się w ich życie. Gdy ojciec zgłasza śmierć 9-letniej córki, szanują ich żałobę i coraz mniej się interesują tym, co się dzieje w odosobnionym domostwie. Żywica to wstrząsająca i zarazem wzruszająca kronika stopniowego upadku i szaleństwa, do którego może doprowadzić ludzi lęk przez kolejną utratą i traumą. 

Format: ebook
Ilość stron: 226
Wydawnictwo: Zysk i S-ka 

DANIA - mały kraj, wielka literatura 

Żywica to książka inna niż wszystko, co dotychczas czytałam. Mocna, dobitna i dająca do myślenia. Już pierwsze zdanie powieści wbija w fotel o pokazuje jak wielki wpływ na psychikę dziecka mają wzorce, które mu się przekazuje w dzieciństwie. To tutaj uczy się, co jest dobre, a co złe, co wolno, a czego się nie powinno robić. Całe dalsze życie jest powieleniem tych wzorców....

Żywica to bursztyn.Żywica to środek antyseptyczny, to klej. Żywica pięknie pachnie. Żywica balsamuje. Żywica przykrywa czyjeś winy..... O czym przekonacie się czytając powieść Żywica Ane Riel. To niezwykła opowieść o samotności, oddaniu rodzinie, rodzinnych więziach i wzorcach, to opowieść o życiu w oderwaniu od rzeczywistości, w izolacji od innych ludzi, ale w zgodzie z przyrodą.
Liv jest córką Marii i Jensa Haarderów, którzy samotnie zamieszkują Głowę. Mają chatę pośród lasu, z dala od ludzi. Żyją sami ze sobą i nie lubią obcych. Żeby Liv nie poszła do szkoły, rodzina zgłosiła jej śmierć.... W ich domu najpierw mieszkali rodzice Jensa i jego brat, który zawsze chciał być wynalazcą i pewnego dnia porzucił swoją rodzinę i wybrał życie na lądzie,  w mieście, wśród cywilizacji, ale zawsze pamiętał o rodzinie i wysyłał im pieniądze.  Kiedy Jens ożenił się z Marią i urodziły im się bliźnięta, ich życie się zmieniło, a kiedy jedno z dzieci uległo wypadkowi ich życie się zmieniło. Matka Jensa wyprowadziła się na ląd, a Liv stale towarzyszył jej zmarły braciszek... W tym domu panowały specyficzne zwyczaje, ciemność przykrywała wszelki ból i problemy, a obcy byli tutaj niemile widziani. Kiedy był problem to go likwidowali, nawet jeśli chodziło o człowieka... Liv uwielbiała swego ojca i wzorowała się na nim, ale nie miała innych wzorców i rozróżnienie dobra od zła nie miało znaczenia. Jesli ojciec coś powiedział lub zrobił, to ona mu ufała i go naśladowała. Pod przykryciem nocy widziała śmierć, ludzi i zwierząt, wtedy też kradła, ale nie nazwała swoich czynów kradzieżą... Jednak pewnego dnia wszystko się zmieniło i Liv musiała zmierzyć się z cywilizacją i innym życiem....
 
Żywica wstrząsa, porusza i skłania do refleksji, pokazuje zupełnie inne życie i jego wpływ na ludzi. Pięknie napisana, dobitna, a przy tym przyjazna w odbiorze. Trudny temat ujęto tutaj w piękną opowieść. Mnie urzekła! Polecam gorąco!


Książka dostępna jest w formacie e-book na Legimi.pl

 

2 komentarze:

  1. Od bardzo dawna planuję ją przeczytać. Mam nadzieję, że mnie również zachwyci.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja również mam ten tytuł na liście książek obowiązkowych do przeczytania.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...