czwartek, 2 czerwca 2011

Zaklęta - Michalina Olszańska

Panteistyczna, poetycka opowieść o życiu.
Wychowywana w środku lasu przez ekscentryczna zielarkę dziewczynka nie ma pojęcia o istnieniu innych ludzi. Wzrasta wśród drzew, ziół – posłuszna prawom natury, żyjąca w idealnej harmonii ze wszystkim, co ją otacza. Opiekunka za wszelką cenę próbuję uchronić ją przed zepsutym, zgorzkniałym światem ludzi, pragnąc uczynić z niej istotę czystą, nie zabrudzoną kłamstwem cywilizacji. Uważa, że trzymając dziewczynkę z dala od jej gatunku, daje jej szansę na lepsze życie. Ale czy ma rację? Co się stanie, kiedy dziecko lasu na własną rękę zacznie poznawać ten inny świat? Świat ludzi… Jak wielki wpływ na to, kim jesteśmy, ma sposób, w jaki nas wychowano? A jak wiele mamy trwale zapisane we krwi?
Akcja „Zaklętej” toczy się w średniowieczu, w burzliwych czasach, gdy nowa religia wypierała stare, a jeszcze nie wszędzie docierała ludzka stopa. Jej głównym tematem jest refleksja nad psychiką człowieka: nad tym, co wrodzone, pierwotne i tym, co wyuczone. Nad odwiecznym konfliktem dwóch światów. Powieść luźno i w sposób przewrotny powiązana jest z jedną z najsławniejszych baśni braci Grimm, „Roszpunką”, co nadaje jej niepowtarzalny, magiczny klimat. Historia Roszpunki pokazuje, że nie wiemy nic – i może to dobrze…


Przepiękna baśń dla dorosłych ! Ciekawie napisana, czyta się ją ciekawie i z przyjemnością. Opowiada historie dziewczynki, która przychodzi na świat w lesie w chacie Baby ( Wiedźmy). Baba bierze dziecko na wychowanie i stara się chronić ją przed światem. Baśniowa opowieść w stylu baśni dla dzieci napisana językiem dorosłych i dla dorosłych.
 Książka dająca chwile odprężenia i relaksu - świetnie mi się ją czytało po serii książek sensacyjnych, jakie wcześniej czytałam! Miła odskocznia !


Naprawdę polecam - świetnia książka na letnie dni!

1 komentarz:

  1. Czytałam. Właśnie piszę recenzję u siebie.
    Mimo wielu negatywów podobała mi się książka. :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...