niedziela, 7 sierpnia 2011

Po prostu razem - Anna Gavalda

"Spróbujmy żyć w zgodzie. Świat jest już wystarczająco groźny i bez tego!" - mówi znerwicowany Philibert do Camille, która woli przeprosić niż walczyć o swoje... Prócz tych dwojga, w wielkim paryskim mieszkaniu żyją jeszcze Franck, młody kucharz, chowający za maską cynizmu złote serce, i jego babcia Paulette, więdnąca dotychczas w domu starców. Całą czwórkę z pozoru więcej dzieli niż łączy, a jednak jakimś cudem udaje im się porozumieć i uwierzyć - w siebie i w innych. Wzruszająca historia zwykłych ludzi, błyskotliwie opowiedziana w pomysłowych, subtelnych i pełnych humoru dialogach, stała się francuskim bestsellerem zeszłego roku. Została przetłumaczona na 30 języków i została już sfilmowana! 

Dla mnie rewelacja ! Co łączy sprzątaczkę, markiza, kucharza i jego babcię? Mnóstwo problemów życiowych... i  wspólne mieszkanie. Główni bohaterowie książki (Camille, Philibert, Franck i Paulette) to czwórka "połamanych" przez życie ludzi, których łączy wzajemna akceptacja, pomoc i miłość. Życie jest łatwiejsze, gdy spotyka się na swojej drodze ludzi, którzy akceptują się nawzajem i pomagają sobie. Philibert, nieprzystosowany do życia markiz, ratuje bardzo chorą Camille, zabierając ją z zimnego poddasza do swojego mieszkania. Tam już pozostaje, zaakceptowana przez pomieszkującego tam Francka, kucharza. Potem to ona jest inicjatorką sprowadzenia do mieszkania babci Francka, Paulette, z domu starców. Cała czwórka uzupełnia się wzajemnie i ma na siebie pozytywny, leczniczy wpływ.

"Po prostu razem" jest po prostu piękna :) Popłakałam się pod koniec i miałam czas na wiele przemyśleń podczas czytania. Świetnie napisana ! Serdecznie polecam, a sama szukam kolejnej książki pani Gavaldy !

7 komentarzy:

 1. I znowu mnie kusisz. Ładnie to tak?? Znowu muszę dopisać książkę do lity:D:D
  Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam to kilka lat temu. Pamiętam, że się popłakałam. Dostarczyła mi tylu wzruszeń...

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią przeczytam, skoro wywołuje takie emocje :)
  Mam inną książkę tej autorki na półce, "Kochałem ją", jeszcze nie czytałam, ale myślę, że mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka jest naprawdę piękna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubie tego typu literaturę, a jak jeszcze jest wzruszająca, to tym bardziej :) Dodatkowym argumentem jest fakt iz nie znam jeszcze pisarki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja tez nie znałam - ale przeczytałam tyle pozytywnych opinii. Książka jest super !

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...