poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Inne okręty - Romuald Pawlak

Historia alternatywna. Pierwsza próba podboju państwa Inków zakończyła się klęską. W dwadzieścia lat po śmierci Francisco Pizarro w bitwie pod Saran, w Piru panuje kruchy rozejm pomiędzy Inkami a Europejczykami, którym pozwolono osiedlić się na wybrzeżu. Wszyscy jednak wiedzą, że nadchodzi wojna, która ostatecznie rozstrzygnie, kto będzie panował nad tą częścią Nowego Świata. Pedro de Manjarres, kapitan hiszpańskiej karaweli, ma szczególne powody, by się tej wojny obawiać. W jednym z inkaskich miast pozostawił swoją ukochaną, Indiankę Asarpay. Wojna może bezpowrotnie ich rozdzielić. Pedro wyrusza więc w podróż, chcąc odnaleźć dziewczynę i nakłonić ją, aby zamieszkała z nim wśród Hiszpanów w jakimś spokojnym bezpiecznym miejscu. Zostaje jednak pochwycony przez Inków, którzy — podejrzewając, że jest hiszpańskim szpiegiem — poją go „zielem prawdy”, by zdradził im plany nadchodzącej inwazji. Pedro de Manjarres zaczyna mieć wizje, które odsłaniają mu przyszłość Piru i całego świata.
Liczba stron : 368 

Czytałam książkę na raty - może ktoś z większym zacięciem do książek historycznych miałby z niej dużą radość... Książka jest pięknie wydana, przyjemnie bierze się ją do ręki. 

Pawlak zadaje pytanie "Co by było gdyby koń Pizarra się potknął?" i rozwija temat w książce. Opowiada o Hiszpanach i Indianach, którzy współpracują w celu pokonania Inków. W końcu dochodzi do wojny, a w centrum wydarzeń mamy Pedro de Manjarres i jego indiańską kochankę, Asarpay. 
Książka Pawlaka wymaga myślenia i znajomości historii , aby wyłapać niuanse i lepiej zrozumieć temat. Są tutaj świetne opisy, ciekawe dialogi, jednak książka nie powaliła mnie na kolana, żebym nie mogła się od niej oderwać. Byłaby ciekawsza, gdyby zawierała więcej opowieści o Inkach, które dają nieograniczone pole do popisu. Zdecydowanie wolę historyczne książki Bernarda Cornwella - przemawiają do mnie :)

Jednak jeśli ktoś lubi styl pisania Pawlaka - powinna mu się spodobać! Niestety moje ręce nie były najwłaściwsze dla tej książki. 
Bardzo dziękuję Instytutowi Wydawniczemu ERICA za przesłany egzemplarz :)

4 komentarze:

 1. Z chęcią przeczytam tę książkę, pomimo że nie przemawiała do ciebie. Wolę dać szansę każdej powieści, bo może czymś mnie zaskoczy.

  Pozdrawiam,
  Darcy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam recenzji, ponieważ w niedalekiej przyszłości zamierzam przeczytać tę książkę i nie chcę się sugerować;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziewczyny - jak najbardziej ją polecam! Po prostu nie trafiła do właściwej osoby :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może być ciekawa, może w moich rękach będzie lepsza ;P

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...