wtorek, 9 sierpnia 2011

Rosyjska zima - Daphne Kalotay

Tajemnica primabaleriny.
Osiemdziesięcioletnia Nina Riewska, legenda baletu moskiewskiego Teatru Bolszoj, mieszka samotnie w Bostonie. Niegdyś jako pierwsza z radzieckich artystów uciekła na Zachód. Dla świata jest oczywiste, że z powodów politycznych, ale tylko ona sama wie, co nią kierowało. Gdy starsza pani postanawia sprzedać na aukcji swą słynną biżuterię, anonimowy darczyńca dołącza doń brakujący, bursztynowy naszyjnik i pisze do Niny list. Skąd ma naszyjnik? Dlaczego Nina wzdraga się mu odpowiedzieć? Nieoczekiwany splot wydarzeń każe dawnej primabalerinie powrócić do głęboko skrywanej przeszłości, kiedy w ponurej, stalinowskiej Moskwie żyła jak księżniczka i zakochała się w pewnym znanym poecie... Wspaniała, epicka opowieść o wielkim uczuciu, zdradzie, sztuce i cenie przyjaźni w trudnych czasach, gdy lepiej było nic nie wiedzieć i o nic nie pytać...

"Rosyjska zima" to urzekająca opowieść z życia primabaleriny Teatru Bolszoj, Niny Riewskiej. Wielowątkowa powieść, gdzie splata się rzeczywistość i wspomnienia Niny, a dodatkowo mamy ciekawe opisy biżuterii przeznaczonej na aukcję przez baletnicę. W stalinowskiej Rosji poznajemy Ninę jako małą dziewczynkę uczącą się baletu, potem przeżywamy jej miłość do poety Wiktora ( później męża) i wracamy do 80-letniej staruszki z tajemnicami, która oddaje całą swoją biżuterię na aukcję na rzecz szkoły baletowej. Na przemian z Niną poznajemy Grigorija - kim jest? Co go łączy z Niną? Przeczytajcie sami :)

"Rosyjska zima" to pięknie, z rozmachem napisana książka, dostarczająca mnóstwo wzruszeń i emocji - przypomina słynnego Jeźdźca miedzianego. Książka jest oryginalnie wydana - wplecione w początek każdego rozdziału opisu biżuterii dodają jej dodatkowego uroku. Bardzo mi się podobała !

6 komentarzy:

 1. Czytałam i bardzoooo mi się podobała, a okładka jest przecudna !!!!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przeczytać. Kusisz i to skutecznie:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. och, jak ja chcę to przeczytać:) Już od dawna, tylko zawsze cos innego się napatoczy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam temat tańca przewijający się w powieściach, a sam fakt, że autor potrafi dostarczyć czytelnikowi wielu wzruszeń czyni z tej książki niebanalną propozycję czytelniczą. Okładka i opis mnie uwiodły, więc z całą pewnością przeczytam "Rosyjską zimę".

  Pozdrawiam,
  Darcy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chcę przeczytać odkąd zobaczyłam okładkę w jednym z katalogów wysyłkowych. MIałam nawey ją kupić, ale w ostatniej chwili sie rozmyśliłam i żałuję :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziewczyny - ja miałam już przesyt wszelkich rosyjskich opowieści i ta książka chwilę odleżała na półce. Ale jak już zaczęłam czytać..... :)Piękna jest !

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...