czwartek, 15 września 2011

Ostatni taki Amerykanin - Elizabeth Gilbert


"Ostatni taki Amerykanin" to prawdziwa historia niezwykłego człowieka, Eustace'a Conwaya, który wybrał życie w Appalachach, gdzie ogień rozpalał za pomocą patyków i okrywał się skórami zwierząt.  Ale ta książka to nie tylko opowieść o jednym nadzwyczajnym życiu. To także zachwycająca i dowcipna refleksja nad męską naturą, urokiem utopijnych społeczności, historią  pogranicza Stanów Zjednoczonych i wciąż żywym mitem pioniera oraz poszukiwaniem odpowiedzi w jakże ważnej sprawie: Co utraciliśmy wraz z postępem i co możemy odzyskać.......
Wydawnictwo:  Dom Wydawniczy REBIS – seria Salamandra
Ilość stron:  392
Okładka:  twarda

"Ostatni taki Amerykanin" to opowieść o chłopcu z Karoliny Południowej, Eustace'u Conway'u, który w dzieciństwie dużo czasu spędzał w lesie i uczył się życia z naturą od matki, uciekając od wymagającego, surowego ojca.      
W wieku siedemnastu lat wyprowadził się z domu rodzinnego i zamieszkał w lesie - jadł to, co upolował, szył sobie ubrania …słowem radził sobie bez cywilizacji. Rzucał sobie wyzwania i starał się je zrealizować, spełniał swoje zamierzenia, kierując się mottem „Chcieć – to móc!”. Chciał wrócić do korzeni i żyć zgodnie z naturą – namawiał do tego innych, stworzył w tym celu Żółwią Wyspę. Pełen siły i witalności zarażał ludzi wokół swoją inicjatywą, a jednak pozostał sam… Co sprawiło, że nie związał się z żadną kobietą na stałe?  

Poznajemy nie tylko życiorys Eustace’a, ale również zgłębiamy męską psychikę i naturę, chęć dominacji,  dążenie do realizacji marzeń i pragnień.
Obcowanie z naturą ma nauczyć ludzi gradacji zadań na „ważne”, „mniej ważne” i „nieważne”, bo szkoda życia na marnowanie czasu. 
Podczas czytania miałam czas na przemyślenia – ta książka wpływa na życie! Przeczytajcie, a zobaczycie jak możecie zmienić swoje – Eustace tego dokonał i pokazał nam jak.


Książka Elizabeth Gilbert to nie tylko biografia Eustace’a Conwey’a, ale również opowieść o dziejach amerykańskich traperów i wnikliwa analiza zmian w życiu ludzi, które nastały wraz z rozwojem cywilizacji. To zupełnie inna książka niż jej bestseller „Jedz, módl się i kochaj” – jest bardzo głęboka i przemyślana. Prawdziwy, współczesny, amerykański traper zwraca się do nas i pokazuje nam inne życie.
„Ostatni taki Amerykanin” jest napisany jasnym, przyjemnym językiem, jednak niesie ogromny przekaz emocjonalny. To naprawdę dobra książka, która wyróżnia się wśród innych książek autorki! 

Książka "Ostatni taki Amerykanin"  stanowiła znaczącą odmianę pomiędzy lżejszymi książkami, które ostatnio czytałam - była mi potrzebna i bardzo się cieszę, że dzięki Domowi Wydawniczemu Rebis trafiła w moje ręce! Zresztą nigdy nie zawiodłam się sięgając po książki z serii Salamandra :)
4 komentarze:

 1. Gdzieś już wspominałam na jakimś blogu, że "Ostatni taki Amerykanin" bardzo przypomina mi film "Into the wild", który był dosyć przełomowy w moim życiu, ze względu na swój przekaz.
  Myślę, że po książkę również sięgnę - co rusz dostaje dobre oceny, a mnie się bardzo podoba jej fabuła - na tyle na ile pozwoliły mi ją poznać recenzje :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak widzę jest to pozycja warta uwagi, więc wpisuję na listę. Fascynują mnie ludzie, którzy się alienują i odstają od środowiska. Sam właśnie piszę coś podobnego :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno już nie czytałam takiej książki - jest inna i tym się wyróżnia wśród książek obyczajowych czy też napływu masy wampiryzmu, które wszyscy pochłaniają ( ja też...)
  Warto przeczytać !

  OdpowiedzUsuń
 4. podoba mi się to zagłębianie w ludzką psychikę i naturę, więc jak książka wpadnie mi w ręce chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...